تیر 05, 1398 16:22 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • شمار تلفات درگیری های طرابلس به 739 نفر رسید

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه از افزایش شمار تلفات درگیری های "طرابلس" پایتخت لیبی به 739 نفر خبر داد.

به گزارش پارس تودی ، سازمان جهانی بهداشت  اعلام کرد‍، از زمان آغاز حمله نیرو‌های گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر" به طرابلس پایتخت لیبی، تاکنون دستکم 739 نفر کشته و چهار هزار و 407 نفر نیز زخمی شده اند.

به گفته مقامات سازمان جهانی بهداشت، درگیری ها در حومه طرابلس، عملیات امداد رسانی به غیرنظامیان را با مشکلات زیادی روبرو کرده است، به گونه ای که بیشتر خودروهای حامل دارو، مواد غذایی و کالاهای مورد نیاز شهروندان امکان عبور از مناطق درگیری را ندارند.

وزیر امور اجتماعی دولت وفاق ملی لیبی روز شنبه 18 خرداد از آواره شدن سیزده هزار خانواده لیبیایی بر اثر جنگ در طرابلس، پایتخت این کشور خبر داده بود.

"فاضی منصور الشافعی" با بیان اینکه دستکم 13 هزار خانواده لیبیایی به دلیل جنگ در طرابلس مجبور به ترک منازل خود شده‌اند اظهار داشت، درگیری‌های پایتخت لیبی، تلفات جانی و مالی زیادی بر جا گذاشته است.

گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر" که سال‌ها با حمایت عربستان، مصر و امارات بر شرق لیبی سیطره داشت، طی چند ماه اخیر به سمت شمال این کشور پیشروی کرده است. حفتر چهارم آوریل سال جاری میلادی به نظامیان تحت امر خود فرمان داد به طرابلس، پایتخت لیبی حمله کنند.

لیبی از زمان انقلاب 2011 مردم این کشور که به سرنگونی حکومت "معمر قذافی" دیکتاتور معدوم لیبی منجر شد، با مداخله آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و منطقه درگیر خشونت و بی ثباتی سیاسی شده است. ­

از  چهار سال پیش لیبی بر اثر اختلافات میان احزاب و گروه‌ها، دارای دو پارلمان؛ (پارلمان طبرق در شرق و پارلمان طرابلس، پایتخت لیبی) و دو ارتش است.

پارلمان طبرق مورد حمایت ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر بوده و دولت وفاق ملی "فائز سراج" که مورد حمایت جامعه بین الملل است، در شهر طرابلس مستقر است.

116/117

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان ملل درباره افزایش فعالیت های داعش در لیبی

 ادامه درگیری‌ها در طرابلس پایتخت لیبی

درگیری‌ شدید بین نیروهای "حفتر" و دولت وفاق ملی لیبی در اطراف فرودگاه "طرابلس"

کلیدواژه

کامنت