دی 21, 1398 13:48 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • وخامت اوضاع جسمانی شیخ زکزاکی و ادامه فشارهای دولت نیجریه/ تحلیل

پارس تودی- با ادامه فشارهای دولت نیجریه  و ممانعت مقامات این کشور از آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه، حال وی وخیم گزارش شده است.

دفتر شیخ زکزاکی در توییتی اعلام کرد، اطلاعاتی که از افراد ملاقات کننده با رهبر جنبش اسلامی نیجریه به این دفتر رسیده نشان می دهد که وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی رو به وخامت گذاشته است این در حالی است که مقامات زندان همچنان از دسترسی پزشکان به وی ممانعت می کنند.

"شیخ ابراهیم زکزاکی" و همسرش 13 دسامبر 2015 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر "زاریا" Zaria  بازداشت شدند.

اکنون بیش از 4 سال است که شیخ زکزاکی و همسرش در زندان هستند و فشار برمسلمانان این کشور نیز از سوی نیروهای نظامی این کشور افزایش یافته است.

به رغم همه فشارها، مسلمان نیجریه در ماه های اخیر بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ "زکزاکی" شده اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تجمعات را سرکوب کرده اند.

حال عمومی شیخ زکزاکی در حالی رو به وخامت گذاشته است که پیش از این دفتر جنبش اسلامی نیجریه نسبت به شرایط جسمی وی و تشدید بیماری او هشدار داده بود.

اگرچه با فشار و اصرار مسلمانان نیجریه در اوت 2019 شیخ زکزاکی برای درمان به هند اعزام شد اما مهیا نبودن شرایط  درمان و عدم همکاری هند سبب شد تا وی به نیجریه بازگردد و از آن زمان تاکنون در بند نیروهای نظامی این کشور قرار دارد.

در واقع دولت نیجریه با دربند نگه داشتن شیخ زکزاکی در تلاش است تا جنبش اسلامی نیجریه را تحت فشار قرار داده و مسلمانان این کشور را در عرصه سیاسی در انزوا قرار دهد.

مسلمانان نیجریه طی سال های اخیر تحت حمایت شیخ زکزاکی نقش پررنگی در عرصه سیاسی و اجتماعی نیجریه داشتند که این موضوع تهدیدی جدی برای دولت نیجریه  و متحدانش که در تلاش برای نفوذ در این کشور و قاره آفریقا هستند، محسوب می شود.

مقامات نیجریه به ویژه برخی مقامات بلند پایه نظامی این کشور به دلایل مختلفی چون انگیزه ها و حمایت های مالی و سیاسی به شدت تحت تاثیر سیاست ها و خواست های رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی قرار دارند و در راستای سیاست های آنان ضد مسلمانان نیجریه گام بر می دارند.

"مسعود شجره" رئیس مرکز حقوق بشر اسلامی لندن در این زمینه گفت: دولت نیجریه تلاش می‌کند با هر روشی، شیخ زکزاکی را به قتل برساند و جنبش او را از بین ببرد تا زمینه برای بازگشت سیطره امپریالیسم غرب به آفریقا فراهم شود.

با توجه به شرایط جسمانی شیخ زکزاکی، ادامه اسارت می تواند تبعات جدی مثل مرگ وی را در پی داشته است.

این در حالی است که مقامات نیجریه نه تنها موافق آزادی وی نیستند بلکه درصدد تشکیل دادگاه و اتهامات جدید برای رئیس جنبش اسلامی نیجریه هستند. چنانکه "عایشه دیککو"دادستان کل اعلام کرده که سرنوشت شیخ زکزاکی در دست دادگاه و نه دولت ایالتی است.

دفتر شیخ زکزاکی اعلام کرد، شکی نیست که این ظالمان به صورت خطرناکی انگیزه‌ های پنهانی در قبال شیخ بیمار دارند. در واقع مقام های نیجریه قصد دارند از دادگاه برای محکوم کردن او به اعدام که هدف اصلی آنهاست، استفاده کنند.

مسلمانان نیجریه با تاکید بر حفظ آرمان های اسلامی، نگه داشتن شیخ زکزاکی در این شرایط را، ناعادلانه و در راستای تلاش برای حذف فیزیکی وی دانسته و نسبت به عواقب چنین تصمیماتی هشدار داده اند.

در توییت دفتر شیخ زکزاکی آمده است: پیامد‌های این بی عدالتی بزرگ می‌تواند بسیار خطرناک، غیرقابل پیش بینی و برای نیجریه و خارج از آن غیرقابل جبران باشد.

نویسنده: دینیاریان

117

بیشتر بخوانید:

وخامت اوضاع جسمانی شیخ زکزاکی

تظاهرات مردم نیجریه در حمایت از آزادی شیخ "زکزاکی"

تاکید مراجع عظام تقلید بر لزوم حمایت جهانی از آزادی شیخ زکزاکی

 

کامنت