دی 26, 1398 12:18 Asia/Tehran [Updated: دی 26, 1398 12:26 Asia/Tehran]
  • اعتراض جنبش اسلامی نیجریه به ادامه بازداشت شیخ زکزاکی

جنبش اسلامی نیجریه در بیانیه‌ای به ادامه بازداشت و روشن‌نشدن سرنوشت شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر این جنبش اعتراض کرد.

به گزارش پارس تودی، جنبش اسلامی نیجریه روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای تصریح کرد، «مقامات ایالتی و دولت نیجریه باید مسئولیت ادامه بازداشت غیرقانونی شیخ "ابراهیم زکزاکی" را بپذیرند و آن را به گردن دادگاه نیاندازند.»

طبق این بیانیه، در تاریخ 2 دسامبر 2016 دیوان عالی نیجریه بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش را غیرقانونی و مخالف با قانون اساسی این کشور دانست.

"شیخ ابراهیم زکزاکی" و همسرش 13 دسامبر 2015 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر "زاریا" Zaria  بازداشت شدند.

نیرو‌های ارتش نیجریه در روز بازداشت شیخ زکزاکی، با تیراندازی به سوی تجمع کنندگان در برابر حسینیه و منزل وی،  صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی را  به شهادت رسانند.

اکنون بیش از 4 سال است که شیخ زکزاکی و همسرش در زندان هستند و فشار برمسلمانان این کشور نیز از سوی نیروهای نظامی این کشور افزایش یافته است.

به رغم همه فشارها، مسلمان نیجریه در ماه های اخیر بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ "زکزاکی" شده اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تجمعات را سرکوب کرده اند.

پس از تلاش‌ها و اعتراض‌های بسیار و فشار‌های داخلی و بین المللی، دادگاه نیجریه اوت 2019 به شیخ زکزاکی و همسرش اجازه داد تا برای درمان به هند سفر کنند اما به‌علت نارضایتی از روند درمان، محدودیت‌های امنیتی و نبود پزشکان مورد اعتماد، آنها  پس از دو روز اقامت در هند، این کشور را به مقصد نیجریه ترک کردند.

نیروهای امنیتی نیجریه پس از آنکه شیخ زکزاکی وهمسرش وارد فرودگاه ابوجا شدند، آنها را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

117

بیشتر بخوانید:

وخامت اوضاع جسمانی شیخ زکزاکی و ادامه فشارهای دولت نیجریه/ تحلیل

وخامت اوضاع جسمانی شیخ زکزاکی

تظاهرات مردم نیجریه در حمایت از آزادی شیخ "زکزاکی"

کلیدواژه

کامنت