اسفند 09, 1399 14:58 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 13, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • تشدید فعالیت‌های تروریستی در غرب آفریقا؛ ربودن صدها دانش‌آموز در نیجریه

ایران پرس:حملات تروریستی در کشورهای غرب آفریقا به ویژه نیجریه همچنان ادامه دارد.

در تازه ترین این حملات صدها دانش‌آموز نیجریه ای در حمله افراد مسلح به یک مدرسه در ایالت« زامفارا» Zamfara در شمال غربی این کشور مفقود شدند.

طی ماه های گذشته افزایش فعالیت های گروه های تروریستی در کشورهای آفریقا به ویژه کشورهای غرب و منطقه ساحل بسیار محسوس بوده است. بوکوحرام از جمله گروه های تروریستی است که به ویژه دانش آموزان را در نیجریه هدف حملات خود قرار می دهد.

تاکنون این گروه تروریستی علاوه بر کشتن ده ها شهروند نیجریه ای، صدها دانش آموز دختر و پسر را از مدارس نیجریه ربوده است چنان که چند ماه گذشته این گروه در حمله به مدرسه ای در ایالت «کاتسینا» Katsina در شمال نیجریه بیش از 300 دانش آموز را ربود. اکنون نیز بار دیگر بیش از 300 دانش آموز پسر را ربوده است.

هدف بوکوحرام از حمله به مدارس

در واقع این گروه تروریستی سوادآموزی را به ویژه برای دانش آموزان مشروع نمی داند چنان که رهبر گروه بوکوحرام در پیام صوتی که چندی پیش منتشر کرد هدف از حمله به مدرسه شبانه روزی در ایالت کاتسینا را مقابله با «آموزش غربی» عنوان کرد. اگرچه دولت نیجریه تلاش کرده دانش اموزان به اسارات گرفته شده را آزاد کند اما تاکنون موفقیت چندانی نداشته است.

در واقع گروه بوکوحرام با به اسارت گرفتن دانش آموزان از یکسو ایجاد رعب و وحشت کرده و ازسوی دیگر از آنها برای تقویت نیروهای انسانی مورد نیاز خود استفاده می کند. بسیاری از دانش آموزان به اسارت گرفته شده پس از آموزش های نظامی در عملیات های تروریستی به کار گرفته می شوند و حتی بسیاری از آنها برای انجام عملیات های انتحاری مورد استفاده قرار می گیرند.

گروه های تروریستی در حالی به دامنه فعالیت های خود افزوده اند که «محمدو بوهاری» از زمان به دست گرفتن قدرت درنیجریه وعده مبارزه و نابودی با این گروه ها و برقراری ثبات و امنیت در این کشور را داده است اما تاکنون برنامه بلند مدت و عملی در این زمینه اعلام نشده و اقدامات صورت گرفته نیز کافی نبوده است؛ در واقع دولت نیجریه اگرچه در شعار، عزم جدی دولت برای نابودی تروریسم در غرب آفریقا را اعلام کرده اما در عمل رویکرد دیگری را در پی گرفته است.

دولت نیجریه به ویژه طی سال های اخیر روابط سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهایی چون عربستان گسترش داده است و برای بهره مندی از کمک های مالی این کشور و متحدانش بسیاری از سیاست های خود را  در راستای منافع  و خواست این کشورها  تنظیم می کند.

«مداوی بن محمد الرشید» استاد مرکز خاورمیانه مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن در این باره می گوید: "ظهور قارچ گونه گروه های تروریستی در آفریقا چون بوکوحرام در نیجریه و کشورهای همجوار، با حمایت لجستیکی، مالی و تسلیحاتی مستقیم دولت سعودی امکان پذیر شده است."

در واقع نیجریه در تلاش است نه تنها اهمال کاری های خود در مبارزه با تروریسم را انکار کند بلکه از این فعالیت ها در راستای اسلام ستیزی و فشار بیشتر بر مسلمانان این کشور استفاده نماید. موضوعی که خواست عربستان و متحدان آن است.

دفتر «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه در این زمینه اعلام کرد: "اعضای گروه بوکوحرام به هیچ وجه نماینده مسلمانان نیستند، این گروه توسط نیروهایی ایجاد شده که تصمیم دارند چهره صلح‌آمیز اسلام را نابود کنند."

تروریست ها در آفریقا در واقع ابزاری در اختیار کشورهای غربی ومتحدان آنها برای استفاده از ثروت و موقعیت کشورهایی چون نیجریه هستند از این رو به نظر نمی رسد دولت نیجریه و دیگر دولت های کشورهای آفریقایی دغدغه جدی برای ریشه کنی فعالیت های گروه های تروریستی داشته باشند، در این میان دانش آموزان قربانیان اصلی هستند.

نویسنده: آتوسا دینیاریان 

117

بیشتر بخوانید:

حمله بوکوحرام به شهر "مایدوگوری" در شمال شرق نیجریه با 70 کشته و زخمی

کلیدواژه