تیر 06, 1400 17:38 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]
  • سودان «عمر البشیر» را به دیوان بین المللی کیفری تحویل می‌‎ دهد

با گذشت 18 ماه از توافق دولت موقت سودان برای محاکمه «عمر البشیر» در دیوان بین المللی کیفری، وزیر امور فدرال سودان از تصمیم خارطوم برای تحویل او به این دیوان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بوتاینا دینار» وزیر امور فدرال سودان روز شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد: «حکومت تصمیم گرفته است که عمر البشیر رئیس‌جمهور مخلوع و دیگر مجرمان را به دیوان بین المللی کیفری (ICC) تحویل دهد».

همزمان با ورود یک هیأت از دیوان بین المللی کیفری به خارطوم در فوریه سال 2020، «فیصل محمد صالح» سخنگوی وقت دولت سودان از توافق برای محاکمه «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان در دادگاه بین المللی کیفری خبر داده بود.

دادگاه بین المللی کیفری طی سال‌های 2009-2010 اتهاماتی علیه البشیر به دلیل ارتکاب جنایت جنگی و جنایت ضد بشری در منطقه دارفور صادر کرد اما او بارها ضمن رد این اتهامات، دیوان بین المللی کیفری را یک دادگاه سیاسی خوانده است.

منطقه دارفور از سال 2003 شاهد درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و جنبش‌های مسلح شورشی است که طبق گزارش‌ها به کشته شدن 300 هزار نفر و آوارگی حدود 2.5 میلیون نفر دیگر منجر شده است.

عمر البشیر 11 آوریل 2019 در پی اعتراضات مردمی به اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی سودان، توسط فرماندهی ارتش این کشور از مقام رئیس‌جمهور عزل شد و پس از آن به اتهام فساد مالی در زندان به سر می‌برد.// 114

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: هزاران سودانی از خشونت‌های دارفور به چاد گریختند

تورم 400 درصدی در سودان

کلیدواژه