تیر 16, 1400 05:37 Asia/Tehran [Updated: تیر 16, 1400 05:39 Asia/Tehran]
  • یونیسف: 3 میلیون کودک زیر 5 سال در سودان از سوء تغذیه رنج می‌برند

صندوق کودکان ملل متحد "یونیسِف" روز سه شنبه  درباره وضع وخیم کودکان در سودان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "سجی عبدالله" معاون نماینده یونیسف در سودان با بیان اینکه هم اکنون حدود سه میلیون کودک زیر پنج سال در این کشور از سوء تغذیه رنج می‌برند تصریح کرد، 570 هزار نفر از این کودکان در شرایط اسفناکی به سر می برند.

"سجی عبدالله" اظهار داشت، سودان از لحاظ شیوع کم وزنی در میان کودکان در رتبه نخست جهان قرار دارد.

معاون نماینده یونیسف در سودان با بیان اینکه سوء تغذیه باعث تشدید بیماری و مرگ و میر در میان کودکان سودانی شده است خاطرنشان کرد برنامه‌های یونیسف برای کودکان در سودان از طریق ارائه خدمات به میلیون‌ها کودک از جمله آوارگان ادامه دارد که از جمله آن فعالیت‌های نجات بخش در زمینه‌های بهداشت، تغذیه، آب، بهداشت محیط ، بهداشت و حفاظت از کودکان است.

سودان در سال های اخیر گرفتار جنگ داخلی و درگیری‌های قومی قبیله‌ای است.

مشکلات اقتصادی نیز همچنان در این کشور ادامه دارد، فقر و بیکاری در سودان گسترش  یافته است؛ به طوری که بهانه اعتراضات کنونی در این کشور هم افزایش تصاعدی تورم و همچنین ادامه کمبود کالاهای اساسی، افزایش قیمت سوخت و نان است. در واقع شهروندان سودانی امیدوار بودند با تغییرات سیاسی در سودان مشکلات اقتصادی تا حدی بهبود یابد اما عملا تغییری حاصل نشده است.

اوضاع اقتصادی سودان دو سال پس از انقلاب و سرنگونی نظام عمر البشیر، نابسامانتر از پیش در شیب نزولی قرار دارد.

در حالی که دولت سودان ادعا می‌کند پس از توافق با دولت سابق آمریکا، اهداف بزرگ اقتصادی انقلاب در سودان محقق شده، میزان تورم در این کشور با وجود خارج شدن نام سودان از فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا، به 400 درصد رسیده و قیمت‌ کالاها دستکم 20 برابر شده است.

120