مرداد 04, 1400 22:44 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:55 Asia/Tehran]
  •  حمله نیروهای امنیتی تونس به دفتر شبکه الجزیره

رئیس دفتر شبکه الجزیره در تونس از حمله نیروهای امنیتی به دفتر این شبکه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رئیس دفتر شبکه الجزیره در تونس اعلام کرد، 20 نیروی امنیتی امروز دوشنبه با حمله به دفتر این شبکه، کلیه خبرنگاران و گزارشگران آن را اخراج و فعالیت این شبکه را متوقف کردند.

این در حالی است که کارکنان دفتر شبکه الجزیره در تونس هیچ ابلاغیه و هشدار پیشینی در این خصوص برای تخلیه این دفتر از سوی نیروهای امنیتی تونس دریافت نکرده بودند.  

یکی از خبرنگاران شبکه الجزیره در تونس نیز گفت، نیروهای امنیتی تونسی بدون بر تن داشتن لباس فرم به دفتر این شبکه حمله کردند.

الجزیره در سال 2011 در پیروزی انقلاب مردم تونس علیه نظام زین العابدین بن علی نقش پررنگی داشته است.

حمله نیروهای امنیتی تونس به دفتر شبکه الجزیره در پی تشدید بحران در این کشور پس از اقدامات اخیر رئیس جمهوری تونس رخ داده است.

«قیس سعید»، رئیس جمهور تونس یکشنبه شب «هشام المشیشی»، نخست وزیر این کشور را برکنار و فعالیت پارلمان را به مدت 30 روز به حالت تعلیق در آورد.

قیس سعید همچنین گفته است که طبق اصل 80 قانون اساسی تونس، تصمیم گرفته اداره امور کابینه را تا زمان انتخاب نخست‌وزیر جدید، خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان، مصونیت سیاسی نمایندگان را نیز لغو می‌کند. 

در پی این اقدام سعید، راشد الغنوشی رئیس پارلمان و رئيس حزب جنبش النهضه و جمعی از نمایندگان به پارلمان رفتند اما ارتش مانع ورود آنان به ساختمان مجلس شد. 

الغنوشی ممانعت از ورود آنان به پارلمان را محکوم کرده و از تمامی نمایندگان خواست تا مسئولیت‌های خود را انجام داده و از اختیارات خود استفاده کنند.

مخالفان رئیس‌ جمهوری تونس، اقدامات او را کودتا و نقض قانون اساسی خواندند و مردم را به برپایی  تظاهرات علیه این اقدامات در خیابان‌ها فراخواندند.// 114

بیشتر بخوانید:

شبه کودتا در تونس؛ آیا بحران چندماهه تشدید می‌شود؟

جلوگیری از ورود رئیس و نمایندگان به ساختمان پارلمان تونس

شبه‌کودتای سعید در تونس؛ نخست وزیر و رئیس پارلمان برکنار شدند

 

کلیدواژه