مرداد 07, 1400 13:48 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1400 15:48 Asia/Tehran]
  • صدور حکم آزادی شیخ زکزاکی و همسرش؛ پیروزی اسوه صبر و استقامت

ایران پرس: دادگاه عالی ایالتی «کادونا» در نیجریه روز چهارشنبه با صدور حکمی «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی این کشور و همسر وی را از تمام موارد اتهامی تبرئه و حکم آزادی آنها را صادر کرد.

در حکم این دادگاه تصریح شده که موارد اتهامی علیه شیخ زکزاکی توسط دادستان نه مشخص و نه اثبات شده اند. شیخ زکزاکی از 4 سال گذشته تاکنون به اتهامات واهی در حال محاکمه بوده است. وکلای دفاع او پیشتر تمامی موارد اتهامی علیه علامه زکزاکی و همسر وی را رد کرده بودند.

اعلام رای دادگاه عالی کادونا پیروزی بزرگی نه فقط برای شیخ زکزاکی و همسرش «زینت ابراهیم»، بلکه برای جنبش اسلامی نیجریه محسوب می شود.

شیخ زکزاکی و همسرش از زمان وقوع جنایت زاریا در سال 2015 تاکنون در حبس به سر می برند. در 13 دسامبر 2015، ارتش نیجریه با یورش وحشیانه به عزاداران حسینی (ع) در حسینیه صاحب الزمان حدود دو هزار نفر از سوگواران حسینی را به خاک و خون کشید.

شیخ زکزاکی به شدت مجروح شد و بر اثر شدت جراحت‌های وارده یکی از چشمان وی نابینا شده و چشم دیگر وی نیز در آستانه نابینایی قرار گرفت. پس از آن شیخ زکزاکی همواره در بدترین شرایط در زندان و از خدمات اولیه پزشکی و بهداشتی محروم بوده و وضعیت سلامت وی وخیم است.

به رغم تلاش های زیاد دولت نیجریه برای تحت فشار قرار دادن شیح زکزاکی به منظور اعتراف گرفتن از او و پذیرش اتهامات واهی، شیخ زکزاکی به عنوان اسوه صبر و استقامت همواره بر موضع خود ایستادگی کرده است.

از سوی دیگر طی سال های اخیر به ویژه از زمان دستگیری شیخ، فشارها بر شیعیان نیجریه افزایش یافته است، فعالیت های مذهبی و برگزاری مراسم های دینی چون تاسوعا و عاشورا از سوی دولت ممنوع شده است و با تجمعات آنها بشدت برخورد می شود. در واقع دولت نیجریه طی این سال ها تلاش کرده است حضور شیعیان را از عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی نیجریه کمرنگ و حتی حذف نماید.

تشدید سیاست های دولت نیجریه علیه شیعیان در سایه مداخلات خارجی

ریشه تشدید سیاست های دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور را می توان در اعمال نفوذ خارجی و نیز تبلیغات اسلام هراسانه ای دید که هر گونه فعالیت اسلامی را هم ردیف اقدامات گروه‌های تروریستی افراط گرا به ویژه بوکوحرام تلقی می کند.

در حالی که ماهیت فعالیت‌های اسلامی شیخ زکزاکی و جنبش اسلامی نیجریه فرسنگ‌ها با دیدگاه‌های افراط گرایانه گروه تروریستی تکفیری بوکوحرام که همبستگی خود با داعش را اعلام کرده، فاصله دارد.

نیجریه به عنوان پرجمعیت ترین کشور قاره آفریقا با برخورداری از منابع غنی نفت و گاز یکی از کشورهای مهم این قاره محسوب می شود. این مساله باعث شده تا دو متحد آمریکا در منطقه غرب آسیا یعنی عربستان سعودی و اسرائیل توجه خاصی به این کشور بزرگ آفریقایی نشان داده و با نفوذ در میان مقامات نیجریه تلاش کرده اند دولت نیجریه را با سیاست های خود به ویژه سرکوب شیعیان نیجریه همراه سازند. 

«عمر زکی» استاد دانشگاه نیجریه می گوید: "دولت نیجریه از سوی عربستان برای مبارزه با شیعیان این کشور و از بین بردن نفوذ شیخ زکزاکی در میان مردم این کشور ماموریت دارد و آنان حتی از انتشار اخبار مربوط به این شخصیت برجسته نیجریه ای هم وحشت دارند."

در واقع در دوره محاکمه طولانی شیخ زکزاکی و همسرش، رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی به هر طریق ممکن تلاش کردند موجبات محکومیت او را فراهم سازند.

«شیخ ادم احمد» از نمایندگان شیخ زکزاکی چند ماه قبل در این زمینه گفت: "علاوه بر فشارهای رژیم صهیونیستی بر دولت نیجریه و همچنین دخالتش در روند دادگاه، رژیم آل سعود و آمریکا هم در روند دادگاه شیخ زکزاکی و همسرش سنگ اندازی می‌کنند."

با این حال همه این تلاش ها اکنون با اعلام برائت شیخ زکزاکی و همسر وی ازاتهامات وارده و صدور حکم آزادی این دو به شکست انجامیده است.انتظار می رود با آزاد شدن شیخ زکزاکی و آغاز دوباره فعالیت های اسلامی وی روح جدیدی در کالبد جنبش اسلامی نیجریه دمیده شود.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر 

117

بیشتر بخوانید:

جشن مردم نیجریه درپی آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی

شیخ زکزاکی آزاد شد

 

کلیدواژه