مرداد 07, 1400 22:14 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1400 22:20 Asia/Tehran]
  • دادگاه مصر برای 24 عضو اخوان المسلمین حکم اعدام صادر کرد

دادگاه مصر روز پنجشنبه برای 24 نفر از مخالفان کودتا علیه "محمد مرسی" رئیس جمهور پیشین این کشور، حکم اعدام صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این افراد که نامی از آنان برده نشده است، به اتهام اعتراض به کودتای نظامی عبدالفتاح السیسی رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آن زمان علیه «محمد مرسی» رییس جمهوری پیشین این کشور و در استان "البحیره" در شمال این کشور به اعدام محکوم شده اند.

این در حالی است که 14 ژوئن، دادگاه تجدید نظر مصر، حکم اعدام 12 نفر از رهبران گروه اخوان المسلمین این کشور را تأیید کرده بود.

این افراد به سازماندهی تحصن در میدان "رابعه عدویه" در سال 2013 و تجمعات مردمی در حمایت از "محمد مرسی" رئیس جمهور پیشین مصر متهم شده بودند.

دستگاه قضایی وابسته به دولت "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهوری مصر در سال های اخیر بسیاری از اعضای گروه اخوان المسلمین این کشور را به اتهام‌های واهی به اعدام و یا زندان‌های طولانی مدت محکوم کرده است.

"عبدالفتاح السیسی" در سال 2013 با یک کودتای نظامی، "محمد مُرسی" رئیس جمهور پیشین این کشور را از قدرت برکنار کرد. "السیسی" در آن زمان وزیر دفاع بود.

السیسی از  زمان به قدرت رسیدنش در مصر در سال 2014 تاکنون در سایه حمایت غرب، سیاست  سرکوب مخالفان را درپیش گرفته است.

در ماه های اخیر بسیاری از نهادهای بین المللی و حقوق بشری نسبت به عملکرد عبدالفتاح السیسی در حوزه آزادی های اجتماعی و سیاسی و نقض حقوق بشر در مصر هشدار داده اند.

سازمان عفو بین الملل اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد، مصر در دوران ریاست جمهوری "عبدالفتاح السیسی"، به حقوق بشر بی‌اعتنا است.125

کلیدواژه