شهریور 20, 1400 17:20 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1400 18:21 Asia/Tehran]
  • تحولات سیاسی مغرب؛ انتخاب نخست‌وزیر جدید

ایران پرس: در پی شکست حزب «حاکم عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی مغرب و پیروزی حزب «تجمع ملی آزادگان»، «محمد ششم» پادشاه مغرب، «عزیز اخنوش» رئیس حزب «تجمع ملی آزادگان» را به عنوان نخست وزیر انتخاب و مأمور تشکیل کابینه کرد.

انتخابات پارلمانی مغرب در حالی برگزار شد که بسیاری از پیش بینی ها حاکی از پیروزی حزب «عدالت و توسعه» بود. این حزب در سال های اخیر در دو انتخابات 2011 و 2016 به عنوان حزب حاکم در عرصه های مختلف سیاسی این کشور حضوری پر رنگ و اکثریت پارلمان را نیز در دست داشت، اما بر خلاف پیش بینی ها، حزب حاکم عدالت و توسعه در مقابل حزب «تجمع ملی آزادگان» شکست خورد.

«عبد الوافی الفتیت» وزیر کشور مغرب با اشاره به اینکه میزان مشارکت در دو انتخابات پارلمانی و شورای محلی این دوره که همزمان برگزارشد، 50/35 درصد بوده، گفت: "حزب لیبرال «تجمع ملی آزادگان» در انتخابات پارلمانی مغرب با کسب 97 کرسی پیروز این رقابت‌ها شده و حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) با شکستی سنگین تنها 12 کرسی را به دست آورده است."

حزب میانه رو «عدالت و توسعه» پس از این شکست سنگین، مدعی تقلب در انتخابات شده و گفته است که تخلفات و قانون شکنی هایی در مناطق مختلف کشور صورت گرفته است.

در این راستا، تمام اعضای دبیرخانه حزب «عدالت و توسعه» و در رأس آنها «سعد الدین العثمانی» دبیر کل حزب و نخست وزیر کنونی مغرب استعفای خود را اعلام کرده اند.

در بیانیه این حزب آمده است: "حزب «عدالت وتوسعه» بر این باور است که نتایج انتخابات اعلام شده نامفهوم وغیر منطقی است و بیانگر حقیقت نقشه سیاسی و جایگاه حزب در صحنه سیاسی مغرب نیست.

تشدید نارضایتی ها از شرایط سیاسی و اقتصادی در جامعه مغرب

این درحالی است که نارضایتی ها از شرایط سیاسی و اقتصادی کنونی در جامعه مغرب یکی از دلایل شکست این حزب است. امضای توافقنامه سازش با رژیم صهیونیستی طی سال گذشته از جمله دلایلی است که اقبال عمومی به این حزب کم شده است.

مغرب پس از امارات، بحرین و سودان با پشت کردن به آرمان های مردم فلسطین با رژیم اشغالگر قدس سازش کرد. براساس نظرسنجی‌ها، بعد از اعلام برقراری روابط دیپلماتیک میان مغرب و رژیم صهیونیستی، 88 درصد از مردم مغرب مخالف این اقدام و نسبت به آن بدبین بوده و 70 درصد از آن‌ها دلیل مخالفت را مساله حل نشده فلسطین ذکر کرده اند.

«احمد ویحمان» رئیس دیدبان مبارزه با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در مغرب گفت: "حزب «عدالت و توسعه» مغرب با تحمل شکست سنگین در انتخابات پارلمانی هزینه و بهای جنایت عادی سازی روابط با تل آویو را پرداخت کرد."

دولت جدید مغرب در شرایطی آغاز به کار خواهد کرد که این کشور با بحران های مختلف داخلی و خارجی رو به رو است. عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و سفر مقامات اسرائیلی به این کشور بیش از پیش مردم این کشور را خشمگین کرده است.

این درحالی است که مقامات مغرب در تلاشند از این رابطه امتیازات سیاسی و اقتصادی به دست آورند. از سوی دیگر بحران در مرزهای این کشور، قطع رابطه الجزایر با مغرب و بحران در روابط سیاسی دو کشور طی هفته های اخیر مشکل بسیار جدی برای این کشور و موقعیت آن در منطقه است.

وقوع آتش سوزی های گسترده در الجزایر که به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان الجزایری منجر شد و تاکید مقامات این کشور بر عمدی بودن آتش سوزی و دست داشتن گروه های تروریستی در این آتش سوزی ها همچنین برقراری روابط مغرب با رژیم صهیونیستی، سبب شده تا در نهایت الجزایر روابط خود را با مغرب قطع کند.

به رغم این مشکلات، به نظر نمی رسد انتخاب «عزیز اخنوش» نخست‌وزیر جدید مغرب تغییری در شرایط موجود ایجاد کند، وی از موافقان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است و روابط گسترده‌ای با شرکای اروپایی مغرب دارد.

اخنوش همچنین از سیاستمدارن ثروتمند مغرب به شمار می‌رود که به «محمد ششم» پادشاه این کشور بسیار نزدیک است. با این حال شکست سیاسی حزب «عدالت و توسعه» نشان داد در صورت ادامه سیاست های کنونی از سوی حزب «تجمع ملی آزادگان» و دولت جدید، این حزب نیزجایگاه خود را در عرصه سیاسی این کشور از دست خواهد داد.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

117

بیشتر بخوانید:

استعفای دسته جمعی حزب عدالت و توسعه مغرب در اعتراض به نتیجه انتخابات

قطع روابط دیپلماتیک میان الجزایر با مغرب

کلیدواژه