آبان 15, 1400 19:21 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]
  • آمریکا دیپلمات‌های غیرضروری خود را از اتیوپی خارج کرد

دولت آمریکا کادر دیپلماتیک غیراصلی خود را در سایه افزایش درگیری ادامه دار در اتیوپی از این کشور خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سفارت آمریکا در آدیس آبابا در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزارت خارجه روز جمعه در دستوری از کارمندان دولتی غیرضروری خود و اعضای خانواده‌هایشان خواست به دلیل درگیری و تنش‌ها و نیز کمبود احتمالی امدادرسانی اتیوپی را ترک کنند.

این سفارتخانه در این بیانیه از شهروندان آمریکایی خواسته در سفر به اتیوپی تجدید نظر کنند و آن دسته از شهروندانی که در این کشور حضور دارند نیز برای خروج از آن آماده شوند.

وزارت خارجه آمریکا از اتباع حاضر در اتیوپی خواست این کشور را با استفاده از پروازهای موجود ترک کنند زیرا احتمالا بعدها پروازها متوقف شوند.

این وزارتخانه تاکید کرد، سفر به اتیوپی در حال حاضر امن نیست و وضعیت احتمالا بدتر خواهد شد و ممکن است تماس‌ها و امدادرسانی‌ها قطع شوند.

آمریکا از شهروندانش که قصد ماندن در کشور را دارند خواست مطمئن شوند مواد غذایی کافی در اختیار دارند.

اتیوپی در ماه های اخیر دستخوش تحولات عمده‌ ای از جمله جنگ میان ارتش این کشور و جبهه آزادیبخش تیگرای، بوده است.

نخست وزیر اتیوپی 4 نوامبر 2020، پس از متهم کردن نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای به حمله به نیروهای ارتش این کشور، دستور حمله به منطقه تیگرای در شمال اتیوپی را صادر کرد.

این جنگ به شدت سازمان ملل متحد را نگران کرده است.

درگیری ها در شمال اتیوپی تاکنون منجر به آوارگی بیش از 2 میلیون و پانصد هزار نفر شده و دستکم 400 هزار نفر را نیز در شرایط قحطی و گرسنگی قرار داده است.

در ماه های اخیر میانجیگری نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا برای حل و فصل این بحران از سوی هیچ یک از دو طرف پذیرفته نشده است.

"مارتین گریفیتس"، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه اخیرا  بحران در منطقه "تیگرای" اتیوپی را لکه ننگی بر وجدان جهانی توصیف کرده بود. // 114

بیشتر بخوانید:

تلاش سازمان ملل برای ارسال کمک های بشردوستانه به اتیوپی

اعلام وضعیت فوق العاده در اتیوپی

تداوم بمباران منطقه تیگرای توسط جنگنده های اتیوپی

کلیدواژه