آذر 05, 1400 17:38 Asia/Tehran [Updated: بهمن 07, 1400 21:06 Asia/Tehran]
  •  نجات حدود 500 مهاجر غیرقانونی در سواحل تونس

نیروی دریایی تونس 487 مهاجر غیرقانونی را نزدیک سواحل استان صفاقس که از سواحل لیبی حرکت کرده بودند از خطر غرق شدگی، نجات داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت دفاع تونس امروز (جمعه) اعلام کرد: گشتی های تونس در دریای آزاد مورد حمایت یگان های دریایی ارتش و گارد ملی (گارد ساحلی)، 487 مهاجر غیرقانونی از ملیت‌های مختلف عربی، آسیایی و آفریقایی سرنشین یک قایق را در سحرگاه روز جمعه نجات دادند.

در این بیانیه آمده است: مهاجران سرنشین این قایق که از سواحل لیبی به قصد کشورهای اروپایی حرکت کرده بودند از  مصر، بنگلادش، سوریه، مغرب، اریتره، سودان، سومالی، فلسطین، غنا، گامبیا، پاکستان، سیرالئون، مالی و یک نفر از هر کشور چاد، گینه، اتیوپی، نیجریه و تونس هستند.

در بیانیه وزارت دفاع تونس، سن مهاجران بین 3 تا 42 سال اعلام شده است و در میان آنها 13 زن و 93 کودک وجود دارد.

در 16 ماه اکتبر گذشته، پس از غرق شدن یک قایق حامل مهاجران در سواحل شرقی تونس که همگی تونسی بودند، چهار نفر کشته و 19 نفر دیگر ناپدید شدند و بعدها جسد پنج نفر دیگر پیدا شد.

آمارهای انجمن حقوق اقتصادی و اجتماعی تونس که یک سازمان غیردولتی است، نشان می‌دهد تعداد عملیات رهگیری قایق‌های حامل مهاجران توسط گارد ساحلی تونس در 9 ماه اول سال 2021 به بیش از 19 هزار مورد رسیده است.

براساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، از ابتدای سال جاری و تا 14 نوامبر، حدود یک هزار و 319 مهاجر در دریای مدیترانه غرق و مفقود شده اند و نزدیک به 50 هزار تن دیگر به سواحل ایتالیا رسیده اند.

117

کلیدواژه