دی 25, 1400 05:11 Asia/Tehran [Updated: دی 25, 1400 05:13 Asia/Tehran]
  • کشته شدن دستکم 108 نفر در حملات ارتش اتیوپی به منطقه

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در گزارشی اعلام کرد، از ابتلای سال جاری میلادی تاکنون، دستکم 108  اتیوپیایی در حملات هوایی ارتش اتیوپی به منطقه جنگ زده "تیگرای" در شمال این کشور کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در این گزارش همچنین نسبت به وقوع فاجعه انسانی در منطقه "تیگرای" به دلیل توقف قریب الوقوع امداد غذایی هشدار داد. 

لیز تروسل  Liz Throssell، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با درخواست از مقامات اتیوپی برای محافظت از غیرنظامیان خاطرنشان کرده است،  حمله به اهداف غیرنظامی می‌تواند به عنوان جنایت جنگی درنظر گرفته شود.

بر اساس اعلام "تروسل"، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، در حملات هوایی ارتش اتیوپی به منطقه "تیگرای" 108 غیر نظامی کشته و 75 نفر دیگر مجروح شده‌اند.

اتیوپی در ماه های اخیر دستخوش تحولات عمده‌ ای از جمله جنگ میان ارتش این کشور و جبهه آزادیبخش تیگرای، بوده است.

نخست وزیر اتیوپی 4 نوامبر 2020، پس از متهم کردن نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای به حمله به نیروهای ارتش این کشور، دستور حمله به منطقه تیگرای در شمال اتیوپی را صادر کرد.

این جنگ به شدت سازمان ملل متحد را نگران کرده است.

درگیری ها در شمال اتیوپی تاکنون منجر به آوارگی نزدیک به دو میلیون نفر  شده و 400 هزار نفر را نیز در شرایط قحطی و گرسنگی قرار داده است.

در ماه های اخیر میانجیگری نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا برای حل و فصل این بحران از سوی هیچ یک از دو طرف پذیرفته نشده است.

"مارتین گریفیتس" Martin Griffiths معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه اخیرا  بحران در منطقه "تیگرای" اتیوپی را لکه ننگی بر وجدان جهانی توصیف کرد.

120