اردیبهشت 15, 1402 12:32 Asia/Tehran [Updated: مهر 05, 1402 22:27 Asia/Tehran]
  • تداوم ناامنی‌ها در خارطوم/ هشدار برنامه جهانی غذا درباره بحران وضعیت انسانی در سودان

با وجود موافقت ارتش سودان با آتش‌بس 7 روزه، منابع خبری از تداوم درگیری ها، شنیده شدن صدای انفجار و پرواز جنگنده ها در آسمان خارطوم پایتخت این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، انفجارهای شدید امروز (جمعه) منطقه وابورات واقع در شهر خارطوم بحری را لرزاند.

درحالی که در روزهای اخیر بحران انسانی در سایه جنگ سودان درحال افزایش است، برنامه جهانی غذا تخمین زده است که 17 هزار تُن خوراکی و محصولات غذایی به ارزش حدود 14 میلیون دلار برای افراد نیازمند در این کشور از زمان آغاز جنگ در ماه گذشته به سرقت رفته است. 

«ادی رو» مدیر منطقه ای برنامه جهانی غذا، غارت در سودان را بیداد کننده توصیف و خاطر نشان کرد که برخی گزارش ها مبنی بر دزدیده شدن منابع برنامه جهانی غذا هنوز در حال بررسی است.

اظهارات مدیر منطقه ای برنامه جهانی غذا یک روز پس از آن بیان می‌شود که «مارتین گریفیث» کمیسر عالی سازمان ملل در امور بشردوستانه از طرف‌های درگیر در سودان خواست تا از عبور امن کمک‌های بشردوستانه و کارکنان اطمینان حاصل کنند.

بر اساس ارزیابی آژانس آوارگان وابسته به سازمان ملل، در پی درگیری ها، 270 هزار فرد به سودان جنوبی و چاد فرار کردند اما همچنان بین 46 تا 47 میلیون نفر در این کشور باقی مانده اند که به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و این در حالی است که حتی قبل از درگیری های اخیر، 15 میلیون نفر در این کشور فقیر به کمک های بشردوستانه نیازداشتند.

گفتنی است، ارتش سودان بامداد امروز (جمعه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که با طرح پیشنهادی سازمان بین دولتی توسعه شرق آفریقا موسوم به «ایگاد» برای تمدید هفت روزه آتش بس موافقت کرده است.

ارتش سودان در این بیانیه افزود: با پیشنهاد تمدید آتش بس به مدت هفت روز از سوی سازمان ایگاد و ارسال فرستاده‌ای برای مذاکرات با سران جیبوتی، کنیا و سودان جنوبی موافقت می‌کند.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح روز شنبه 26 فروردین - 15 آوریل میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سرقدرت آغاز شده است.

با وجود برقراری چند دور آتش بس در سودان با میانجیگیری آمریکا و اعلام پایبندی به آن از سوی طرفین، درگیری ها همچنان ادامه دارد.

117

کلیدواژه