بهمن 04, 1395 00:21 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]

"آدام بارو" Adama Barrow رئیس جمهوری جدید گامبیا روز یکشنبه گفت: "یحیی جامه" رئیس جمهوری پیشین این کشور پیش از خروج از گامبیا خزانه کشور را خالی کرده است.

به گزارش ایرنا، "ادام بارو" که با رادیوی محلی سنگال در این کشور گفت وگو می کرد، افزود: با ورودش به گامبیا همه چیز مشخص می شود.

در همین حال نیروهای نظامی کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا "اکوواس" که برای حفاظت از جان رئیس جمهوری جدید این کشور پیشتر وارد گامبیا شده بودند، به کاخ ریاست جمهوری این کشور رسیدند.

"یحیی جامه" سرانجام روز شنبه پس از استعفا، گامبیا را به قصد گینه ترک کرد تا بقیه عمرش را در این کشور به صورت تبعید بگذراند.

آلفا کنده، رئیس جمهور گینه که از این پس میزبان رئیس جمهور پیشین گامبیا است، به نمایندگی از اکوواس موفق شد پس از چند دور مذاکره با جامه، او را به کناره گیری از قدرت متقاعد سازد تا این کشور وارد مرحله آشوب های سیاسی و اجتماعی فلج کننده نشود.

بحران در گامبیا پس از رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور از سوی "یحیی جامه" آغاز شد.

یحیی جامه که 22 سال بود زمام حکومت را در گامبیا در دست داشت پس از انتخابات ریاست جمهوری اول دسامبر این کشور، ابتدا شکست را پذیرفت اما با تغییر موضع و در اقدامی که اعتراض جامعه جهانی را برانگیخت، نتیجه انتخابات را رد کرد.

آدام بارو Adama Barrow نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری اول دسامبر گامبیا به پیروزی رسید.117

بیشتربخوانید: 

ورود نیروهای آفریقایی به گامبیا

منافع سنگال در انتقال قدرت در گامبیا

تلاش های منطقه ای برای حل بحران در گامبیا نتیجه داد

تصویب قطعنامه حمایت نظامی کشورهای غرب آفریقا از دولت جدید گامبیا در شورای امنیت

 

کامنت