بهمن 04, 1395 12:53 Asia/Tehran [Updated: خرداد 12, 1399 16:33 Asia/Tehran]
  • چرا یحیی جامه به گینه استوایی پناهنده شد؟

«یحیی جامه»، رئیس جمهوری پیشین گامبیا پس از کناره گیری از قدرت به رغم پیشنهادهای مختلف راهی گینه استوایی شد.

به گزارش پارس تودی به نقل از رادیو بین المللی فرانسه RFI ، یحیی جامه Yahya Jammeh رئیس جمهوری پیشین گامبیا پس از کناره گیری از قدرت از گینه کوناکری با هواپیما به مالابو Malabo پایتخت گینه استویی رفت.

مقامات گینه ای از اظهار نظر در خصوص حضور جامه در کشورشان خودداری کرده و حتی ورود وی به این کشور را انکار می کنند.

در حالی که در مذاکرات برای متقاعد کردن جامه به کناره گیری از قدرت، سخنی از پناهندگی وی به گینه استوایی به میان  نیامد و مغرب تا روز جمعه محتمل ترین مقصد رئیس جمهوری پیشین گامبیا بود.

به گفته بسیاری از منابع نزدیک به مذاکرات، موریتانی، مغرب و نیجریه پیشنهاد اعطای پناهندگی به جامه را مطرح کرده بودند اما برخی بر این باورند که همسر مغربی – گینه ای یحیی جامه دلیل انتخاب گینه استوایی برای پناهندگی بوده است.

به  گفته برخی تحلیل گران، جامه از ترس تحویل به مقامات قضایی به نیجریه مهاجرت نکرده است زیرا نیجریه عضو دادگاه جنایی بین المللی است و از طرف دیگر تحویل «چالرز تیلور» Charles Taylor رئیس جمهوری لیبریا به مقامات دادگاه ویژه سیرآلئون را در سابقه دارد.

تیلور در زمان ریاست جمهوری «اوباسانجو»  Obasanjo بر نیجریه، به این کشور پناهنده شده بود.

در هر صورت پناهندگی رئیس جمهوری پیشین گامبیا به گینه استوایی خوشایند بسیاری نیست. «حزب همگرایی برای دمکراسی»، از احزاب مخالف دولت در گینه، دیروز با صدور بیانیه  ای به حضور جامه در این کشور معترض شد.

یحیی جامه تا چند روز پیش، شکست در انتخابات ریاست جمهوری در برابر «آداما بارو» را نپذیرفته و عملا کشور را با خطر جنگ مواجه کرده بود اما در نهایت جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا با تهدید به مداخله نظامی وی را به کناره گیری از قدرت وادار کرد. 

130/110

 

تلاش های منطقه ای برای حل بحران در گامبیا نتیجه داد

رئیس جمهور جدید گامبیا: یحیی جامه خزانه را خالی کرده است+ویدئو

 

کلیدواژه

کامنت