بهمن 05, 1395 20:54 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • یک زن به عنوان معاون اول کشور آفریقایی گامبیا برگزیده شد

آداما بارو رییس جمهور جدید گامبیا روز سه شنبه یک زن جنجالی را به عنوان معاون اول خود برگزید تا پرونده مالی یحیی جامه رییس جمهور سابق را مورد رسیدگی قرار دهد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری فرانسه، بارو رئیس جمهوری گامبیا امروز با انتصاب خانم «فاتوماتا جالو-تامباجانگ» به عنوان یک حقوقدان جنجالی به معاون اولی خود، از وی خواست تا با تحت تعقیب قرار دادن «یحیی جامه» رئیس جمهوری سابق کشور به سبب خروج اموال ملی از کشور، آن اموال را به کشور باز گرداند.

فاتوماتا شخصیت جنجالی است که پیش از این نیز در روزنامه گادرین انگلیس در باره پرونده مالی رییس جمهور وقت به افشاگری پرداخته و خواستار محاکمه او برای پرونده های جنایی اش شده بود.

یحیی جامه متهم است که ظرف 2 هفته 11 میلیون دلار از حساب دولتی خارج و خودروی تشریفاتی دولت را نیز با کشتی باری متعلق به کشور چاد از کشور خارج کرده است.

بارو روز یکشنبه در گفت وگو با رادیوی محلی سنگال گفته بود که رئیس جمهوری سابق پیش از خروج از گامبیا خزانه کشور را خالی کرده است.

پس از آنکه نیروهای کمیسیون جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکوواس) روز شنبه وارد مجتمع کاخ ریاست جمهوری گامبیا شدند، یحیی جامه سرانجام همان روز پس از استعفا، کشورش را به قصد گینه ترک کرد تا بقیه عمرش را در آن کشور به صورت تبعید بگذراند.

اما آداما بارو، رییس جمهور جدید این کشور که هنوز در سنگال بسر می برد و مراسم تحلیف خود را نیز در سفارتخانه کشورش در داکار پایتخت آن کشور برگزار کرد، از بیم جان خود هنوز به بانجول باز نگشته است. 

آلفا کنده، رییس جمهوری کشور گینه که از این پس میزبان رییس جمهوری برکنار شده است، به نمایندگی از اکوواس موفق شد پس از چند دور مذاکره با جامه او را به کناره گیری از قدرت متقاعد سازد تا آن کشور وارد مرحله آشوب های سیاسی و اجتماعی فلج کننده نشود.

با این وجود نیروهای اکوواس به فرماندهی مارسل «الن دو سوزا» افسر ارشد سنگالی وارد گامبیا شدند تا کنترل برخی نقاط حساس تحت کنترل نیروهای«جامه» در این کشور را برای انتقال مسالمت آمیز قدرت در آن به دست بگیرند. 113/111

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور جدید گامبیا: یحیی جامه خزانه را خالی کرده است+ویدئو

استقبال ایران از انتقال مسالمت آمیز قدرت در جمهوری گامبیا

ادای سوگند رئیس جمهوری جدید گامبیا در سفارت سنگال

کلیدواژه

کامنت