بهمن 07, 1395 11:21 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • حضور سوال برانگیز نیروهای آفریقایی در گامبیا

استقرار نیروهای کشورهای غرب آفریقا در گامبیا برای برخی دیپلمات ها شک برانگیز شده است.

به گزارش پارس تودی به نقل از رادیو بین المللی فرانسه (RFI)، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا نیروهایش را در گامبیا مستقر کرده است.

استقرار این نیروها در گامبیا پس از خروج یحیی جامه رئیس جمهوری پیشین این کشور سوال برانگیز شده است. استقرار نیروهای آفریقایی در گامبیا در 22 ماه ژانویه، در برنامه این نهاد آفریقایی قرار نداشت.

آداما بارو Adama Barrow رئیس جمهوری جدید گامبیا که در سنگال به سر می برد و قرار است عصر امروز راهی کشورش شود، با مطرح کردن مشکلات امنیتی خواستار ادامه حضور نیروهای جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا شده است.

دیپلمات ها از بحرانی خواندن وضعیت امنیتی گامبیا و درخواست حضور نیروهای آفریقایی به مدت شش ماه در کشور، غافلگیر شده اند. تنها محل نگرانی از نظر امنیتی روستای کانیلای محل تولد یحیی جامه است. طرفداران جامه که به خوبی مسلح هستند، کانیلای را به یک پایگاه نظامی مبدل کرده اند.

جامه پس از شکست در انتخابات، نتیجه انتخابات را رد کرد. در نهایت پس از میانجیگری های رهبران کشورهای منطقه و تهدید جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، جامه یک روز پس از پایان دوران ریاست جمهوری خود  یعنی بیستم ماه ژانویه از قدرت کناره گرفت و کشور را به مقصد گینه استوایی ترک کرد. 130/111

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور جدید گامبیا، عصر پنجشنبه به کشورش بازمی گردد

ورود نیروهای آفریقایی به گامبیا

منافع سنگال در انتقال قدرت در گامبیا

کلیدواژه

کامنت