بهمن 26, 1395 20:42 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • اولین  سفر یک وزیر خارجه بریتانیا به گامبیا/تحلیل

پارس تودی - بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا روز سه شنبه سفر خود به آفریقا را با ورود به گامبیا، آغاز کرد.

«جانسون  یس» از دیدار با آدما بارو رئیس جمهوری جدید گامبیا، راهی غنا خواهد شد. از زمان استقلال گامبیا در سال 1965 تاکنون، هیچ مقام وزارت خارجه بریتانیا به آن کشور سفر نکرده است.

جانسون گفته خوشحال است که  نحستین انگلیسی در این مقام است که  به گامبیا سفر می کند. جانسون در زمان فعالیت به عنوان خبرنگار به  اظهارنظرهای توهین آمیز درباره آفریقاییان ، شهرت داشت.

بوریس جانسون  

 

پیروزی آدما بارو در انتخابات ریاست جمهوری دسامبر سال گذشته پس از منازعات داخلی، نقطه عطفی در روابط گامبیا و انگلیس محسوب می شود. یحیی جامه رئیس جمهوری پبشین گامبیا در اکتبر ۲۰۱۳ گامبیا  را از گروه کشورهای مشترک المنافع  که در گذشته از سوی بریتانیا رهبری می شد خارج کرد و این گروه را  موسسه استعمار نوین نامید.

یحیی جامه، زبان انگلیسی را که زبان رسمی گامبیا بود حذف  و زبان بومی این کشور را جایگزین کرد  به گفته جامه، نهاد کامنولث، قصد دارد اهداف استعمارگران پیشین را در جهان امروز ادامه دهد. کامنولث، نهادی است که برای حفظ پیوندهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بریتانیا و مستعمرات سابق آن، تاسیس شد.

یحیی جامه

 

با وجود آن که جامه  مدت 22 سال  گامبیا  را با مشت آهنین اداره کرد و موارد متعددی از نقض حقوق بشر و آزادی در این کشور گزارش شد، اظهارات  وی در مورد سیاست  های استعماری انگلیس و مداخلاتش  در کشورهای کامنولث قابل تامل است.

 می توان گفت گامبیا هرگز به معنای واقعی کلمه، مستقل نبوده است.  مقامات  انگلیس از طریق نشست های سران کامنولث در کشورهای انگلیسی زبان آفریقا و آسیا،  به اعمال نفوذ و قدرت در گامبیا ادامه داده اند.

گامبیا در غرب آفریقا نیز از جمله مستعمرات سابق امپراتوری بریتانیا است که بعد از استقلال در سال 1965 به کشورهای انگلیسی زبان کامنولث پیوست. 

خروج گامبیا  از کشورهای مشترک المنافع ، دردوران  حکومت جامه ، به قطع ارتباط سیاسی و اقتصادی این کشور با کشورهای کامنولث منجر شد.« بارو» گفته است، قصد دارد روابط با بریتانیا را بهبود ببخشد.  

با جراغ سیز رئیس جمهوری جدید، بوریس جانسون اعلام کرد که  انگلیس  در ماه‌های آینده، بازگشت گامبیا  به کامنولث را  تضمین خواهد کرد. 

نخست وزیر انگلیس نیز قبلا از انتخابات در  گامبیا و غنا ستایش کرد و این انتخابات‌ را، تقویت دموکراسی در غرب آفریقا توصیف کرد. آداما بارو ارتباط نزدیکی با مقامات انگلیس دارد.

وی  در دوران جوانی‌اش به عنوان نگهبان یک فروشگاه در انگلیس کار می کرد. با بازگشت گامبیا به گروه کشورهای مشترک المنافع ، نگرانی انگلیس از پیروی دیگرکشورهای انگلیس زبان آفریقایی از تصمیم دولت پیشین گامبیا بر طرف  شده و سفر جانسون حاکی از بهبود روابط  دو کشور است.  113/111

بیشتربخوانید:

تغییر نظر گامبیا برای خروج از دیوان بین المللی کیفری

کار دشوار تقسیم قدرت برای رئیس جمهوری جدید گامبیا

 

کلیدواژه

کامنت