اسفند 12, 1395 09:24 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • سفر رئیس جمهوری گامبیا به سنگال

رئیس جمهوری گامبیا در اولین سفر خارجی خود راهی سنگال شد.

به گزارش پارس تودی به نقل از رادیو بین المللی فرانسه، آداما بارو Adama Barrow رئیس جمهوری جدید گامبیا امروز پنجشنبه راهی سنگال می شود تا در جهت بهبود روابط دو کشور تلاش کند. دیدارها و گفت وگوهای زیادی در برنامه بارو در این سفر سه روزه گنجانده شده است. مکی سال Macky Sall همتای سنگالی بارو در فرودگاه داکار از وی استقبال خواهد  کرد. قراردادهای متعددی در زمینه همکاری های اقتصادی و سیاسی در این سفر منعقد خواهد شد. بارو فردا از چند شهر بزرگ سنگال دیدن خواهد کرد.

سفر به سنگال، اولین سفر آداما بارو پس از تصاحب کرسی ریاست جمهوری در دسامبر سال 2016 است. رئیس جمهوری جدید بلافاصله پس از کسب پیروزی در برابر یحیی جامه رئیس جمهوری پیشین خاطر نشان کرد که «سنگال باید به بهترین دوست ما در جهان باشد.» وی بهبود روابط با سنگال را یکی از اولیت های خود عنوان کرد.

آداما بارو پس از رد نتیجه انتخابات از سوی یحیی جامه و بروز بحران انتخاباتی در گامبیا، راهی سنگال شد. رئیس جمهوری منتخب گامبیا مراسم تحلیف خود را در سفارت این کشور در داکار برگزار کرد. در نهایت وی با دخالت نیروهای نظامی اعضای «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» و در راس آن ها نیروهای سنگالی و نیجریه ای به کشور بازگشت.

برخی ناظران بر این باورند که نزدیکی روابط دو کشور، گامبیا زیر تحت نفوذ سنگال قرار خواهد داد. اما برخی دیگر از ناظران بهبود روابط بین دو کشور را عامل ثبات در منطقه قلمداد می کنند. 130/111

 

بیشتر بخوانید:

تاکید سنگال و گامبیا بر تقویت روابط دوجانبه

منافع سنگال در انتقال قدرت در گامبیا

ورود ارتش سنگال به گامبیا

ادای سوگند رئیس جمهوری جدید گامبیا در سفارت سنگال

بحران گامبیا وارد فاز جدید شد/ نیجریه به سنگال نیرو اعزام کرد

کلیدواژه

کامنت