دی 19, 1397 11:10 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • افزایش اختلافات آمریکا و ترکیه درباره سوریه/تحلیل

پارس تودی- دونالد ترامپ رئیس جمهورآمریکا در تصمیمی غیر منتظره در 19 دسامبر2018 اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می کند.

وی با اعلام پیروزی در برابر گروه تروریستی داعش، مدعی شد که دیگر دلیلی برای باقی ماندن در سوریه نمی‌بیند.

این مساله با استقبال ترکیه به عنوان یکی از بازیگران عرصه سوریه مواجه شده است.

در واقع هشدارهای مکرر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه درباره عملیات آتی ارتش ترکیه و متحدان آن در شرق فرات علیه کردها و نیز قول اردوغان به ترامپ در زمینه ادامه مبارزه با داعش از جمله عوامل ترغیب ترامپ در زمینه اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بود.

دو تحلیلگر آمریکایی به نام های «جان آلترمن» Jon B. Alterman و «ویل تودمن» Will Todman این اقدام ترامپ را در راستای جلب رضایت ترکیه تلقی کردند.

آلترمن و تودمن می گویند: اردوغان رئیس جمهور ترکیه تهدید کرده بود که به زودی به مناطق تحت کنترل کردها در سوریه حمله خواهد کرد که این اقدام می توانست نیروهای آمریکایی مستقر در شرق فرات را به خطر بیندازد.

با این حال این به مفهوم آزاد گذاشتن دست ترکیه در شمال سوریه نیست.

به همین دلیل در جریان سفر «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا به آنکارا، وی روز سه شنبه پس از رایزنی با همتای ترک خود صراحتا هشدارداد که آمریکا با هرگونه سوءرفتار نیروهای ترک با متحدان کرد آمریکا در سوریه، مخالفت می کند.

بولتون خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را منوط به شکست کامل داعش و تضمین ترکیه درباره امنیت کردهای سوریه دانست.

این هشدار ناخشنودی شدید مقامات ارشد ترکیه را به همراه داشت و در این راستا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به بهانه هماهنگ نشدن از قبل، از دیدار با بولتون خودداری کرد.

درواقع اردوغان با این اقدام، نارضایتی خود از موضع جانبدارانه واشنگتن از کردها را نشان داد.

وی با شرایط مطرح شده از سوی بولتون درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه مخالفت و خاطرنشان کرد که بولتون «اشتباه بزرگی» را مرتکب شده است.

این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا آشکارا از موضع اولیه خود در باره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه عقب نشینی کرده  است.

ترامپ در 2 ژانویه در کاخ سفید اظهار داشت، حتی با وجود خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه، بازهم از کُردهای سوری محافظت خواهد شد.

بدین ترتیب در حالی که وی قبلا با اعلام پیروزی بر داعش مدعی بود که دیگر دلیلی برای ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه نمی بیند، اکنون بر لزوم انجام وظیفه دیگری یعنی حمایت از کردهای سوریه تاکید می کند.

واشنگتن طی چند سال اخیر با استقرار نیروهای خود در شمال و شمال شرق سوریه با همراهی شبه نظامیان کرد و نیروهای دموکراتیک سوریه مدعی بود که با داعش مبارزه می کند.

بدین ترتیب در حالی که ترکیه یگان‌های مدافع خلق سوریه (YPG) را گروه تروریستی می‌خواند، اما در مقابل، آمریکا شبه نظامیان کرد را از گروه‌های متحد خود در جنگ با داعش محسوب می کند.

اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه به منزله شوکی برای متحدان «کرد» واشنگتن بود.

آنها ناچار شدند تا برای جلوگیری از تهدید حمله ترکیه به مناطق شرق فرات از ارتش سوریه بخواهند تا در برخی مناطق تحت سیطره کردها از جمله شهر منبج و اطراف آن مستقر شود.

روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله روز 19 دسامبر خود نوشت: با خروج آمریکا از سوریه، یکی از بزرگترین بازنده ها، نیروهای کرد خواهند بود.

اکنون با سفر بولتون به ترکیه و هشدار صریح وی به مقامات ارشد ترک در باره هر گونه اقدام خشونت آمیز علیه کردها، واشنگتن می خواهد تعهد خود به متحدانش در منطقه را یادآوری کند. با این حال این مساله موجب افزایش اختلافات واشنگتن و آنکارا خواهد شد.138/118

نویسنده: سید رضا میرطاهر

بیشتربخوانید:

کُردهای سوریه محور رایزنی هیات آمریکایی در آنکارا/ تحلیل

خروج نظامیان آمریکایی از سوریه مشروط شد

تامین امنیت اسرائیل؛ محور اصلی رایزنی های بولتون در ترکیه

 

کلیدواژه

کامنت