مرداد 23, 1398 14:53 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • عقب نشینی ترامپ از اِعمال تعرفه بر کالاهای چینی/ تحلیل

پارس تودی- به رغم همه تهدیدات و جنجال های "دونالد ترامپ"رئیس جمهور آمریکا در جنگ تجاری با چین، وی در یک عقب نشینی، اعمال تعرفه بر برخی از محصولات وارداتی از چین را به تعویق انداخت.

دفتر نمایندگی تجاری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد، واشنگتن تا 15 دسامبر 2019 اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین از جمله تلفن همراه، لپ تاپ و بازی های ویدیویی، برخی اسباب بازی ها، مانیتورهای رایانه ای و پوشاک را به تعویق می اندازد.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین در پی تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه بر 300 میلیارد دلار کالا و خدمات چینی تشدید شده است.

در حالیکه مذاکرات برای رسیدن به توافق تجاری میان چین و آمریکا در جریان بود رئیس جمهور آمریکا در یک اقدام غیر منتظره و به منظور فشار حداکثری بر پکن برای دستیابی به توافقی که منافع آمریکا را تامین کند، خبر از اعمال تعرفه بر 300 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین داد. این تصمیم نه تنها سبب توقف مذاکرات شد، بلکه شوکی را به بازارهای مالی وارد کرد به طوری که سهام بورس در بسیاری از بازارها کاهش یافت.

تصمیم ترامپ  برای اعمال تعرفه بر 300 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین، مقامات پکن را نیز خشمگین کرد به طوری که آنها در دو اقدام اساسی در پی مقابله با اقدام ترامپ برآمدند.

در این راستا پکن اعلام کرد که خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف می کند. چین همچنین نرخ مرجع یوان را کاهش داد.

این دو اقدام چین با اعتراض شدید واشنگتن مواجه شد و جنگ تجاری میان دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرد؛ زیرا متوقف کردن خرید محصولات کشاورزی از آمریکا ضربه سختی به کشاورزان این کشور به شمار می رود.

از سوی دیگر کاهش قیمت یوان در برابر دلار به نفع صادرات چین است که می تواند اثر تعرفه های گمرکی اعمال شده را کاهش دهد.

اگرچه ترامپ طی روزهای گذشته تلاش کرد اقتصاد آمریکا را در این جدال قوی جلوه دهد و چین را بازنده نهایی معرفی کند؛ چنانکه در توییتی نوشت: با توجه به کاهش ارزش پول چین و مقادیر کلان پولی که آنها به نظام مالی خود تزریق می کنند، ده ها میلیارد دلاری که آمریکا از طریق وضع تعرفه ها از چین دریافت می کند، هدیه ای از سوی چین است. قیمت ها بالا نرفته است و تورم در کار نیست. آنچه عاید کشاورزان آمریکایی می شود، بیش از آن چیزی است که چین هزینه خواهد کرد.

اما واکنش بازارهای مالی و تجاری داخل آمریکا و هشدار اقتصاددانان واقعیت دیگری را نشان می دهد.

"لین ریفای" کارشناس اقتصادی در این زمینه می گوید: بالا گرفتن تنش ها در جنگ تجاری خطر تضعیف توسعه طلبی اقتصادی آمریکا را به دنبال دارد.

به طوری که آخرین آمار مربوط به اشتغال درماه ژوئن می تواند نگران کننده باشد. در واقع میزان پیشنهادات کاری و جذب نیرو کاهش یافته است.

این شرایط در حالی است که کارنامه ترامپ در حوزه اقتصادی تاثیر مستقیم و مهمی در  کارزار انتخاباتی 2020 آمریکا و پیروزی دوباره وی خواهد داشت و ادامه این روند می تواند برای ترامپ به یک دردسر بزرگ سیاسی تبدیل شود به طوری که وی بسیاری از حامیان خود به ویژه کشاورزان در مناطق روستایی را از دست بدهد.

به نظرمی رسد تاثیر اقدامات چین، شرایط سیاسی حساس آمریکا با توجه به کارزار انتخاباتی این کشور و وضعیت شکننده اقتصاد، اجازه یکه تازی به ترامپ نمی دهد از این رو رئیس جمهور آمریکا استراتژی عقب نشینی و تعویق اجرایی کردن تصمیم خود را انتخاب کرده است.  

نویسنده: دینیاریان

117

بیشتر بخوانید:

افزایش صادرات چین با وجود جنگ تعرفه ای با آمریکا / تحلیل

ترامپ: چین از پیروزی "بایدن" خوشحال می‌شود

گزارش: جنگ تمام عیار تجاری آمریکا و چین

کامنت