آبان 01, 1398 10:25 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • سفر وزیر دفاع آمریکا به عربستان؛ ادعای دفاع از رژیم سعودی/ تحلیل

پارس تودی- "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا همواره مدعی حمایت از متحدان منطقه ای خود بوده و عربستان سعودی به عنوان شریک اصلی منطقه ای واشنگتن در این زمینه از جایگاه خاصی در سیاست منطقه ای کاخ سفید برخوردار است.

در این راستا "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا که به عربستان سعودی سفر کرده است، روز سه‌شنبه پس از دیدار با "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان اعلام کرد، واشنگتن متعهد است که به عربستان سعودی در دفاع از خود کمک کند. 

اسپر گفت: «در سایه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در کمک به عربستان در دفاع از خودش متعهد هستیم.» اسپر دوشنبه شب در سفری از پیش اعلام نشده وارد ریاض، پایتخت عربستان شد تا با مقامات ارشد این کشور دیدار و گفت‌ وگو کند.

حضور وزیر دفاع آمریکا در عربستان سعودی با آغاز رزمایش دریایی ایالات متحده و 50 کشور دیگر در خلیج فارس و دریای عمان همزمان شده است.

وزیر دفاع آمریکا در حالی این ادعای گزاف را مطرح  می کند که ایران بارها اعلام کرده که خواهان ایجاد نظام امنیت جمعی در خلیج فارس است و حضور نیروهای فرا منطقه ای به ویژه نیروهای آمریکایی را صرفا باعث تنش آفرینی و بی ثباتی در منطقه دانسته است.

البته هدف این مقام ارشد آمریکایی از ادعاهای بی اساس علیه ایران،  گسترش ایران هراسی با هدف وابسته شدن بیشتر حکام سعودی به واشنگتن و نیز افزایش فروش تسلیحات و حضور نظامی بیشتر در عربستان و دریک کلام دوشیدن بیشتر رژیم سعودی است.

اقدامات پنتاگون در زمینه اعزام نیروها و تجهیزات نظامی جدید که حدود دو هفته قبل اعلام شد در همین راستا انجام شده است. این اقدام دولت ترامپ پس از حملات اخیر مقاومت یمن به تاسیسات نفتی آرامکو  در بقیق و خریص در شرق عربستان انجام شد که به کاهش بیش از نیمی از صادرات نفتی عربستان منجر گردید.

واشنگتن انگشت اتهام را مستقیم به سوی ایران نشانه رفته و آن را مسئول اصلی این حملات معرفی کرده است. این در حالی است که تهران این اتهامات را رد کرده و دلایل مطرح شده از سوی آمریکا و عربستان برای مسئول معرفی کردن ایران را "بی اساس و غیر معتبر" می داند.

پنتاگون قبلا اقدام به اعزام 200 نظامی در سپتامبر و 1000 نظامی دیگر در اکتبر 2019 به عربستان کرده و اکنون با فرستادن نظامیان جدید شمار نیروهای آمریکایی  مستقر دراین کشور را به 3000 نفر افزایش می دهد.

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا در این زمینه مدعی شد: "آمریکا در حال استقرار نیرو و تجهیزات نظامی بیشتر در عربستان سعودی است تا قابلیت‌های دفاعی این کشور را افزایش دهد. "

سیاست دولت ترامپ همواره حمایت از رژیم سعودی بوده است. عربستان سعودی یک شریک راهبردی و اقتصادی برای واشنگتن در منطقه و یکی از بزرگترین خریداران سلاح از آمریکا محسوب می شود. از این رو دولت ترامپ تمایلی به اینکه از سطح روابط خود با عربستان بکاهد، ندارد.

ضمن اینکه ترامپ نگاهی ابزاری به این کشور داشته و بارها با تحقیر رژیم سعودی، عربستان را به مثابه گاوی شیرده توصیف کرده که باید آن را تا پایان دوشید.

رئیس جمهور آمریکا پس از حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان برای تقویت حمایت از این کشور خواهان پرداخت پول بیشتری از جانب سعودی ها شد. ترامپ تاکید کرده که مقامات سعودی متعهد شدند هزینه هرگونه کمک واشنگتن به ریاض را پرداخت کنند. ترامپ روز دوشنبه گفت: عربستان هزینه حمایت آمریکا از خود را پرداخت می کند و پیش تر این بی سابقه بود. با این حال استقرار نظامی آمریکا در خلیج فارس و نیز افزایش قابل توجه نیروها و تجهیزات نظامی آمریکایی در عربستان کمکی به افزایش امنیت آن در قبال حملات مقاومت یمن نکرده و نخواهد کرد.

ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران به آمریکا درباره هرگونه تبعات هر گونه اقدام تحریک آمیز ونیز درگیری نظامی در خلیج فارس  هشدار جدی داده است.

نویسنده: سید رضا میرطاهر 

117/118

بیشتر بخوانید:

ترامپ: عربستان به جز پول چیز دیگری ندارد

ادامه فرافکنی عربستان علیه ایران

 

کلیدواژه

کامنت