آبان 30, 1398 10:23 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • انتقاد یکپارچه اعضای شورای امنیت از آمریکا/ تحلیل

پارس تودی- «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا رویکرد حمایت همه جانبه و بی قیدو شرط از اسرائیل و اقدامات غیرقانونی آن را در پیش گرفته و به رغم قطعنامه‌های شورای امنیت حتی الحاق اراضی اشغالی 1967 مانند بلندی های جولان به فلسطین اشغالی را نیز مورد تایید قرار داده است.

با این حال گام جدید آمریکا یعنی موافقت با شهرک سازی های اسرائیل درکرانه غربی رود اردن، با اعتراض و انتقاد گسترده جهانی مواجه شده است.

در این راستا 14 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه  20 نوامبر در بیانیه ای از اقدام آمریکا در مشروعیت بخشیدن به شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری رود اردن انتقاد کردند.

14 عضو شورای امنیت در این بیانیه تاکید کردند، شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن ناقض قوانین بین‌المللی است. 

این بیانیه نشان می دهد که جامعه جهانی بر خلاف خواسته واشنگتن، مخالف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی است.

«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز سه شنبه در واکنش به سیاست جدید آمریکا در خصوص شهرک‌‌سازی صهیونیست‌ها در سرزمین های اشغالی، اعلام کرد: این سازمان شهرک سازی های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین را غیر قانونی می داند. 

آمریکایی ها با توجه به موقعیت خود به عنوان  تامین کننده اصلی مالی سازمان ملل متحد همواره از این ابزار برای تحت فشار قرار دادن آن به ویژه شورای امنیت با هدف موضع گیری طبق خواسته ها و منافع واشنگتن سوء استفاده کرده و حتی در مواردی که نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد مانند شورای حقوق بشر و یونسکو بر خلاف خواسته ها و منافع آمریکا عمل کرده اند مبادرت به خروج از این نهادها کرده است.

با این حال موضع گیری واحد و یکپارچه اعضای شورای امنیت در انتقاد از اقدام اخیر دولت ترامپ که حتی شامل متحدان اروپایی آمریکا نیز شده است نشان می دهد که آمریکا در جهان روز به روز منزوی تر شده و قدرت نرم آن نیز رو به زوال است.

«کارن پیرس» نماینده دائم بریتانیا در سازمان ملل متحد در سخنانی در شورای امنیت گفت: همه فعالیت های شهرک سازی براساس حقوق بین الملل غیرقانونی است و امکان راه حل تشکیل دو کشور و دورنمای صلح پایدار را که در قطعنامه شورای امنیت 2334 تاکید شده است، از بین می برد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه 18 نوامبر با حمایت مجدد از اشغالگری اسرائیل در سرزمین فلسطین اعلام کرد، واشنگتن ازاین پس، شهرک‌‌ سازی های اسرائیل در کرانه باختری را مغایر با قوانین بین المللی نمی‌داند.

پمپئو با بیان اینکه واشنگتن سیاستش در قبال شهرک‌ سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را تغییر داده است در اظهاراتی عجیب مدعی شد، این شهرک‌سازی‌ها «به خودی خود» نقض قوانین بین‌المللی به شمار نمی‌روند.

اسرائیل همواره بی توجه به خواست جامعه جهانی به ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین ادامه می دهد و در این زمینه حمایت آمریکا را با خود دارد.

تمامی این شهرک‌ها، بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی هستند.

سازمان ملل متحد به صراحت در این باره موضع خود را اعلام کرده است.

«نیکلای ملادینوف» هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امور غرب آسیا در نشست شورای امنیت گفت: "تاسف خود را از تصمیم آمریکا برای قانونی دانستن شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری اعلام می کنیم. فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی، نقض آشکار قوانین بین المللی است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد در 23 دسامبر 2016 با صدور قطعنامه 2334  از اسرائیل خواست فوراً و بطور کامل تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی خود را در سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف کند. با این حال «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به پشتوانه حمایت کامل ترامپ از اسرائیل، نه فقط ساخت شهرک های صهیونیست نشین را متوقف نکرده بلکه طرح هایی برای ساخت شهرک های جدید و اتصال آنها به هم دارد تا در نهایت این مناطق را جزو فلسطین اشغالی کند.

مخالفت جامعه جهانی با اقدام صهیونیست ها موجب انزوای روز افزون اسرائیل و محکومیت فزاینده اقدامات غیرقانونی و ضد انسانی آن و نیز انزوای آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل حمایت از این اقدام صهیونیست ها شده است.

نویسنده: سیدرضا میر طاهر

138/116

بیشتربخوانید:

انتقاد اعضای شورای امنیت از حمایت آمریکا از شهرک سازی های اسرائیل

کلیدواژه

کامنت