آبان 30, 1398 11:38 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  • گام بلند در استیضاح ترامپ/ تحلیل

پارس تودی- شهادت «گوردون ساندلند» سفیر کنونی آمریکا در اتحادیه اروپا، در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، استیضاح و احیانا، برکناری «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور را یک گام بلند به پیش برد.

اهمیت شهادت ساندلند از این جهت است که وی هم اکنون در دولت ترامپ، سمت مهم سفارت آمریکا دراتحادیه اروپا را برعهده دارد. ضمن این که رسانه‌ها از ساندلند به همراه «کورت وولکر» فرستاده آمریکا درامور اوکراین و «ریک پری» وزیر مستعفی انرژی آمریکا به عنوان «گروه سه نفره» فشار بر دولت اوکراین برای آغاز تحقیقات علیه خانواده بایدن یاد می کنند. 

ساندلند در جلسه شهادت درمجلس نمایندگان صراحتا گفت: "ترامپ ازطریق وکیل شخصی خود، «رودی جولیانی» پرداخت کمک نظامی آمریکا به اوکراین را که به تصویب کنگره آمریکا رسیده بود، برای کسب اهداف سیاسی علیه رقیب احتمالی انتخاباتی خود به گرو برداشته بود تا در نهایت «ولادیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود را تحت فشار قراردهد."

این اظهارات، آشکارترین و مستندترین سخنان علیه ترامپ در روند استیضاح وی قلمداد می شود. البته ساندلند گفت که ترامپ شخصا دستور توقف پرداخت کمک نظامی به اوکراین را صادر نکرده بود، اما وی به مسوولین ذی ربط دستور داده بود که براساس توصیه‌های جولیانی عمل کنند؛ فردی که هیچ سمت رسمی در دولت نداشته است. 

از سوی دیگر، ساندلند تاکید کرد که همه مقامات ارشد دولت، شامل «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه و «مایک مالونی» کفیل ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید هم از تصمیم ترامپ برای فشار بر اوکراین مطلع بودند. برخی از رسانه‌ها بعد از شهادت ساندلند درمجلس نمایندگان، حتی نام «مایک پنس» معاون رییس جمهوری را نیز به رسوایی "اوکراین گیت" کشاندند. 

اکنون ترامپ و اعضای کلیدی دولت وی بیش ازهر زمان دیگری درمعرض اتهام سوءاستفاده ازقدرت، باج گیری، دریافت رشوه و کمک گرفتن از کشورهای خارجی برای پیروزی در انتخابات قرار گرفته اند.

«آدام شیف» رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان پس از پایان جلسه شهادت ساندلند گفت: "باور داریم که به برهه ای بسیار حساس در این تحقیقات وارد شده ایم."

این برهه، به منزله قطعی قلمداد شدن اتهامات وارده به ترامپ در نظر گرفته خواهد شد و استیضاح رییس جمهوری آمریکا را اجتناب ناپذیر می کند. به همین دلیل نیز ترامپ در توئیتی نوشت: "بررسی امکان محاکمه پارلمانی من، برای کشور ما بسیار بد است و فرایند تحت تعقیب قرار دادن باید همین الان متوقف شود."

با این حال، کاخ سفید امید بسیار اندکی دارد که دموکرات‌های خشمگین درمجلس نمایندگان، این فرصت مناسب را برای استیضاح رییس جمهوری از دست بدهند. هر چند که هنوز ترامپ و مشاورانش به اکثریت جمهوری خواه سنا دل گرم هستند که پس از انجام استیضاح، به برکناری رییس جمهوری رای ندهند.

با توجه به ارزیابی‌های اولیه، مخالفت سنا با برکناری ترامپ بسیار محتمل به نظر می رسد؛ مگر این که در ادامه تحقیقات، اطلاعات غیرقابل کتمان و غیر قابل چشم پوشی از تخلفات رییس جمهوری آمریکا ازجمله دریافت رشوه از خارجی‌ها و دروغگویی به اثبات برسد.

در این صورت، نام ترامپ یا به عنوان نخستین رییس جمهوری برکنار شده تاریخ آمریکا به ثبت خواهد رسید یا نام وی در کنار «ریچارد نیکسون» اولین رییس جمهوری مستعفی آمریکا به یادگار باقی خواهد ماند.    

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

141/116

بیشتر بخوانید:

گام جدید در جهت استیضاح «دونالد ترامپ» /تحلیل

تصویب قطعنامه روند استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت