آبان 30, 1398 19:12 Asia/Tehran [Updated: مرداد 22, 1399 19:23 Asia/Tehran]
  • تکرار ادعاهای آمریکا علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ ای بدون اشاره به خروج غیرقانونی این کشور از توافق هسته‌ای برجام، ایران را به پایبند نبودن به توافقات پادمانی آژانس متهم کرد.

به گزارش پارس تودی، «جکی ولکات» روز پنجشنبه در نشست شورای حکام آژانس در وین، امروز پنجشنبه بعد از اتهام زنی علیه ایران مدعی شد: "آمریکا به مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران تمایل دارد."

ولکات در بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی از فعالیت هسته‌ای ایران ادعا کرد: "احتمالاً مواد هسته‌ای اعلام‌ نشده‌ای وجود دارد و فعالیت‌‌هایی این کشور در حال حاضر عمیقاً نگران کننده است و پایبندی ایران به طور کامل به تعهدات پادمانی هسته‌‌ای خود الزامی دانست."

ابراز نگرانی نماینده آمریکا در حالی است که واشنگتن 8 مه 2018 باوجود پایبندی ایران به مفاد برجام، با نقض تعهداتش به طور یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شد. 

ایران 8 مه 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس  بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

کاهش تعهدات برجامی ایران در چهار گام، شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از 3.67 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه و آغاز غنی سازی و تولید دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای "فُردو" بوده است.

141/116

بیشتر بخوانید:

تاکید عراقچی بر ادامه کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی تا زمان تامین منافع ایران/ تحلیل

تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران، اقدامی در راستای "فشار حداکثری"/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت