آذر 12, 1398 06:36 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1398 06:38 Asia/Tehran]
  • شورای امنیت خواستار

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در بیانیه ای باردیگر خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی و بازگشت طرف‌های درگیر به میز مذاکره شد.

به گزارش پارس تودی، شورای امنیت سازمان ملل در این بیانیه بر ضرورت اقدام همه طرف ها برای کاستن از تنش و متعهد شدن به حمایت از آتش بس تاکید کرد.

در روزهای اخیر درگیری ها میان نیرو‌های گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر" و نیروهای دولت وفاق ملی لیبی در حومه طرابلس، پایتخت به اوج خود رسیده است.

شورای امنیت پیش از این نیز بارها خواستار برقراری آتش بس در لیبی شده بود.

گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر" که سال‌ها با حمایت عربستان، مصر، امارات و برخی کشورهای غربی بر شرق لیبی سیطره داشت، طی چند ماه اخیر به سمت شمال این کشور پیشروی کرده است. حفتر چهارم آوریل سال جاری میلادی به نظامیان تحت امر خود  فرمان داد به طرابلس پایتخت لیبی، حمله کنند.

این اقدام "حفتر" از سوی جامعه جهانی محکوم شده است.

از زمان آغاز این حمله تاکنون بیش از  1090 نفر در طرابلس کشته و دستکم 5700 نفر نیز زخمی شده‌اند.

لیبی از زمان انقلاب 2011 مردم این کشور که به سرنگونی حکومت "معمر قذافی" دیکتاتور معدوم لیبی منجر شد، با مداخله آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و منطقه درگیر خشونت و بی ثباتی سیاسی شده است. ­

از  چهار سال پیش لیبی بر اثر اختلافات میان احزاب و گروه‌ها، دارای دو پارلمان؛ (پارلمان طبرق در شرق و پارلمان طرابلس، پایتخت لیبی) و دو ارتش است.

پارلمان طبرق مورد حمایت ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر بوده و دولت وفاق ملی "فائز سراج" که مورد حمایت جامعه بین الملل است، در شهر طرابلس مستقر است.

117

دولت وفاق ملی لیبی: حملات نیروهای حفتر به طرابلس جنایت جنگی است

جنگنده های حفتر دوباره پایتخت لیبی را بمباران کردند

غسان سلامه: سازمان ملل برای توقف جنگ در طرابلس تلاش می کند

کامنت