آذر 25, 1398 03:50 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • واشنگتن فری بیکن: ترامپ خریداران آب سنگین ایران را تحریم خواهد کرد

نشریه آمریکایی "واشنگتن فری بیکن" Washington Free Beacon روز یکشنبه اعلام کرد، دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا در پی تحریم خریداران خارجی آب سنگین تولید شده در ایران است.

به گزارش پارس تودی، "واشنگتن فری بیکن" به نقل از چند مقام آمریکایی خاطرنشان کرد، دولت ترامپ درصدد اعمال تحریم‌هایی علیه خریداران بین المللی آب‌ سنگین ایران است تا بدین ترتیب از صادرات آب سنگین ایران جلوگیری کند.

این مقامات آمریکایی در گفت وگو با "واشنگتن فری بیکن" مدعی شده‌اند، ایران با فروش آب سنگین می‌تواند میلیون‌ها دلار درآمد کسب کند.

آمریکا 3 می سال جاری میلادی 3  مورد از معافیت های همکاری های هسته ای با ایران از جمله انتقال اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین به خارج از ایران را لغو کرد.

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه 18 نوامبر اعلام کرد، واشنگتن معافیت‌های تحریمی مربوط به همکاری هسته‌ای با ایران در مرکز "فُردو" را لغو خواهد کرد.

این اقدامات کاملا بر خلاف مفاد برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، یکی از بندهای برجام است.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن برجام ( 16 ژانویه 2016)، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از برجام را آغاز کرد. با روی کار آمدن "دونالد ترامپ" در آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

"ترامپ" سرانجام سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

117

اقدام خصمانه آمریکا با آغاز اجرای تحریم‌ها علیه تاسیسات هسته ای فردو/ تحلیل

گوترش: آمریکا با تحریم ایران، قطعنامه 2231 را نقض کرده است

کامنت