بهمن 01, 1398 09:58 Asia/Tehran [Updated: بهمن 01, 1398 10:34 Asia/Tehran]
  • تداوم خصومت آمریکا با بازجویی و اخراج ایرانی‌ها

مقامات کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی دانشجویان را ابطال و در ورود ایرانی‌ها سختگیری می‌کنند.

به گزارش پارس تودی، مدافعان مهاجرت دوشنبه شب در فرودگاه بین المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال ویزای معتبر یک دانشجوی ایرانی گرد هم آمدند.

این دانشجو قرار بود نیمسال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند.

"سوزان چرچ" وکیل مدافع مهاجرت در بوستون در صفحه شخصی خود نوشت این دانشجوی 24 ساله، پس از ورود به فرودگاه،‌ بازداشت شده است. او پیش از بازگردانده شدن و درخواست ویزای دانشجویی، دو سال در آمریکا بوده و صدور ویزای جدید وی، یک سال به طول انجامیده است.

به گفته چرچ، او از طریق خانواده این دانشجو از بازداشت وی مطلع شده است اما ماموران اجازه نداده اند که با وی صحبت کند.

تارنمای "مس لایو" هم در پیگیری‌های خود از ماموران مهاجرت به نتیجه‌ای نرسیده اما سخنگوی دانشگاه نورث ایسترن گفته که دانشگاه از ممنوع الورودی این دانشجو، مطلع بوده است.

در بیانیه این دانشگاه آمده است: نورث ایسترن به هزاران دانشجوی بین المللی خوش آمد می گوید و آنها را با منابع مختلف پشتیبانی می کند.

این بیانیه می‌افزاید دانشگاه با مقامات فدرال در تماس بوده است تا در مورد این پرونده اطلاعات بیشتری کسب کند و کمک‌های لازم را برای دانشجوی خود در بازگشت دانشگاه ارائه می کند.

این رفتار دولت آمریکا نخستین بار نیست که علیه دانشجویان ایرانی رخ می‌دهد و چندی پیش هم ویزای حدود 20 دانشجوی ایرانی را بدون هیچ توضیحی ابطال کرد.

ماموران فرودگاه به یکی از این دانشجویان به محض ورود به آمریکا اطلاع داده بودند که ویزای وی باطل است و باید با همان پرواز ترکیش ایر که به آمریکا آمده است، بازگردد اما چون پرواز بازگشت دو روز دیگر انجام می‌شد، این دانشجو را به زندان منتقل و در شرایط بدی لباس زندان بر او پوشاندند و پس از دو روز تحقیر و توهین، از کشور اخراج کردند.

برخی منابع خبری نیز از بازجویی سه ساعته یکی از ایرانیان دارای "گرین کارت" در فرودگاه جان اف کندی نیویورک خبر دادند و افزودند ماموران علاوه بر بررسی تلفن همراه و تصویربرداری از اطلاعات موجود، درباره احساس این فرد درباره ترور سردار شهید "قاسم سلیمانی" پرسیده شده بود.

اوایل ژانویه هم 60 ایرانی که به کانادا سفر کرده بودند، هنگام بازگشت به آمریکا، مورد بازجویی طولانی مدت و بازداشت قرار گرفته بودند.

141/118

بیشتر بخوانید:

انتقاد نماینده کنگره آمریکا از سیاست‌های مهاجرتی ترامپ

کلیدواژه

کامنت