بهمن 02, 1398 17:15 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1398 18:04 Asia/Tehran]
  • اعتراض نمایندگان کنگره آمریکا به اقدام جدید دولت ترامپ علیه مهاجران

گروهی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به اقدام این کشور در جمع‌آوری نمونه «دی‌ان‌ای» مهاجران بازداشت در بازداشتگاه‌ها اعتراض کردند.

به گزارش پارس تودی، رشیده طلیب (Rashida Tlaib)،  ورونیکا اسکوبار (Veronica Escobar) و خواکین کاسترو (Joaquin Castro) سه نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته (سه شنبه) از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواستند تا روند گرفتن «دی‌ان‌ای» از مهاجران نگهداری شده در بازداشتگاه‌های این کشور را متوقف کنند.

این سه نماینده در نامه‌ای به چاد ولف (Chad Wolf) وزیر امنیت داخلی آمریکا، جمع آوری نمونه‌های «دی‌ان‌ای» را مسئله جدی حقوق بشری دانستند.

در نامه این نمایندگان آمده است برخلاف اثر انگشت، دی‌ان‌ای اطلاعات زیادی را درباره نزدیکان فرد افشا می‌کند و این شکل از جمع آوری انبوه «دی‌ان‌ای» می‌تواند برای تحت نظر قرار دادن شهروندان آمریکایی و اعضای خانواده‌های آن‌ها در داخل و خارج کشور به کار رود.

جمع آوری دی‌ان‌ای مهاجران آمریکا در بازداشتگاه‌های این کشور بخشی از برنامه آزمایشی است که به طور رسمی از اوایل ماه کنونی ژانویه آغاز شده و دولت ترامپ اعلام کرده است این اقدام به منظور کمک به تائید روابط خانوادگی و بررسی جنایی صورت می‌گیرد.

در این برنامه اطلاعات ژنتیک مهاجران جمع‌آوری و در یک پایگاه داده‌های پلیس فدرال "اف‌ بی آی" ذخیره می شود؛ پایگاهی که وظیفه‌اش دسته‌بندی پرونده مجرمان است.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا اعلام کرد: برنامه جمع آوری دی‌ان‌ای مهاجران در بازداشتگاه‌ها از هدف تحقیقات کیفری عبور کرده و به کنترل جمعیت منجر شده که این ناقض حقوق شهروندی است.

141/118

بیشتر بخوانید:

ترامپ سیاست ضد مهاجران قانونی را تشدید کرد

ترامپ: به پای مهاجران شلیک کنید

کلیدواژه

کامنت