اسفند 12, 1398 19:18 Asia/Tehran [Updated: اسفند 12, 1398 20:02 Asia/Tehran]
  • انتقاد جو بایدن از سیاست‌ های رژیم صهیونیستی

نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سیاست های رژیم صهیونیستی را دارای تبعات منفی در غرب آسیا دانست.

به گزارش پارس تودی، «جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا و یکی از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 آمریکا در پیامی ویدئویی برای کنفرانس سالانه لابی صهیونیستی موسوم به «کمیته روابط آمریکا و اسرائیل» "آیپک" هشدار داد: اقدامات اسرائیل درخصوص الحاق کرانه باختری رود اردن و طرح های جدید شهرک‌سازی‌، مانع تشکیل کشور فلسطین خواهد شد.

«برنی سندرز» و «الیزابت وارن» دیگر کاندیداهای مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حزب دموکرات، نشست آیپک را تحریم کرده اند. 

نتانیاهو روز یکشنبه در نشست آیپک به تعریف و تمجید از مواضع دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به ویژه طرح «معامله قرن» پرداخت و این طرح ضد فلسطینی را برای اسرائیل، «فرصت قرن» خواند.

"دونالد ترامپ"  رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه 28 ژانویه همراه با "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید  از طرح آمریکایی "معامله قرن" رونمایی کرد.

"معامله قرن"، طرح جدیدی از سوی دولت آمریکا است که در پی از بین بردن حقوق مردم فلسطین است؛ این طرح با همکاری و موافقت برخی کشورهای عربی از جمله عربستان تهیه شده است.

این طرح، قدس را به رژیم صهیونیستی تقدیم و نیروهای مقاومت را از  مبارزه و آوارگان فلسطینی را از حق بازگشت به کشورشان منع می‌کند.

واگذاری 30 درصد از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل از دیگر مفاد این طرح ننگین است.

بر اساس این طرح فلسطین تنها مالکیت اراضی باقی مانده کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه را خواهد داشت. 

همه گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

بسیاری از کشورها، شخصیت‌ها، مقام‌های سیاسی و دینی سراسر جهان به ویژه مسلمانان نیز این طرح را محکوم کرده‌اند.

139/118

بیشتر بخوانید:

"معامله‌ قرن"، نقطه پایانی دورویی و نفاق طولانی‌مدت آمریکا/تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت