فروردین 12, 1399 12:45 Asia/Tehran [Updated: فروردین 12, 1399 12:59 Asia/Tehran]
  • نگرانی مقام سازمان ملل از اوضاع باریکه غزه

هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در فرایند صلح غرب آسیا، اوضاع باریکه غزه را به سبب گسترش ویروس کرونا خطر ناک توصیف کرد.

به گزارش پارس تودی؛ "نیکلای ملادینف"، عصر دوشنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع فلسطین و به صورت مجازی برگزار شد، زیرساخت‌های بهداشتی در غزه را شکننده توصیف کرد و گفت گسترش کووید-19 این منطقه را با خطر بیشتری مواجه کرده است.

نهادهای بهداشتی غزه از ثبت هفت مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این منطقه خبر داده اند.

هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در فرایند صلح غرب آسیا همچنین افزود: ادامه اشغال نظامی سرزمین فلسطین توسط اسرائیل، فعالیت‌های شهرک‌سازی غیرقانونی و تهدید الحاق سرزمین‌های فلسطینی و اقدامات یکجانبه، تلاش‌های صلح را به خطر می‌اندازد.

ملادینف یادآور شد: قطعنامه 2334 شورای امنیت از اسرائیل می خواهد که بلافاصله و به طور کامل تمام فعالیت‌های شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی از جمله قدس شرقی را متوقف سازد اما اسرائیل هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

این مقام سازمان ملل متحد اضافه کرد: اسرائیل برنامه‌هایی را برای حدود سه هزار و 800 واحد مسکونی در شهرک‌های کرانه باختری رود اردن، از جمله حدود 100 واحد در قدس شرقی تهیه یا تایید کرده است. 

رژیم صهیونیستی همواره بی توجه به خواست جامعه جهانی به ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین  ادامه می دهد و در این زمینه حمایت آمریکا را با خود دارد.

تمامی این شهرک‌ها، بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد 23 دسامبر 2016 در قطعنامه ای (قطعنامه 2334) از رژیم صهیونیستی خواست فوراً و بطور کامل تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی خود را  در سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف کند.118

کلیدواژه