فروردین 13, 1399 01:24 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • درخواست 32 عضو کنگره آمریکا برای تعلیق تحریم‌های ایران

بعد از انتقادات شدید برخی کشورها و مقامات بین‌المللی از تاثیر منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر توانایی ایران برای مقابله با ویروس کرونا، 32 عضو کنگره آمریکا خواستار کاهش تحریم‌های واشنگتن علیه تهران شدند.

به گزارش پارس تودی، تارنمای "هاف پست" HuffPost سه شنبه شب اعلام کرد، 32 عضو مجالس سنا و نمایندگان آمریکا در نامه ای مشترک به "مایک پمپئو" وزیر خارجه و "استیون منوچین" وزیر خزانه‌داری این کشور، تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به دلیل بحران جهانی شیوع ویروس کرونا خواستار شده‌اند.

بر اساس اعلام تارنمای "هاف پست"، این 32 عضو کنگره آمریکا در این نامه با بی‌موقع و نامناسب دانستن کارزار موسوم به فشار حداکثری دولت "دونالد ترامپ" رئیس‌ جمهور آمریکا علیه ایران در زمان همه‌گیری ویروس کرونا، تاکید کردند، «دامن زدن به وخیم‌تر شدن بحران ویروس کرونا در ایران، نه تنها مردم ایران را بلکه مردم آمریکا و جهان را نیز تهدید می‌کند».

پیشتر هم شش عضو کنگره آمریکا، در نامه‌ای مشابه به پمپئو و منوچین هشدار داده بودند، تحریم‌های آمریکا با هدف گرفتن اقتصاد کشور 80 میلیونی ایران، وضعیت را برای ایرانی‌ها جهت خرید کالاهای اساسی در شرایط شیوع ویروس کرونا دشوارتر کرده است.

در هفته های اخیر به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشورهای جهان و ایران، مقامات بین‌المللی و برخی کشورها از جمله ترکیه، روسیه، پاکستان و چین خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران شده‌اند.

تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه واشنگتن که شامل اقلام اساسی و حتی دارویی و پزشکی می شود باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم ایران به ویژه بیماران کرونایی شده است.

با این حال "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا جمعه 20 مارس تاکید کرد، با لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران مخالفت است.

آمریکا به رغم مطالبات جهانی برای لغو تحریم‌ها علیه ایران، طی چند روز گذشته چند شخصیت و شرکت ایرانی را نیز تحریم کرده است.

"محمدجواد ظریف" وزیر خارجه ایران اخیرا در نامه‌ای به "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر لزوم رفع همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران، تصریح کرده بود، با وجود توانمندی علمی نظام سلامت ایران، تحریم‌ و پیش‌شرط‌ های آمریکا برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

117

کامنت