فروردین 16, 1399 12:33 Asia/Tehran [Updated: فروردین 16, 1399 13:13 Asia/Tehran]
  • همه گیری کرونا و زوال ارزش های انسانی در غرب/ تحلیل

پارس تودی- با همه گیری ویروس کرونا در جهان اکنون بلوک غرب به ویژه اروپا و امریکا به مرکز شیوع این ویروس تبدیل شده اند.

با این حال بروز برخی اقدامات ناهنجار از جانب دولت های غربی مدعی حقوق بشر به ویژه آمریکا باعث شده تا مساله زوال بیش از پیش ارزش های اخلاقی در غرب اشکار شود.

در این راستا گزارش ها حاکی از ربودن اقلام و تجهیزات پزشکی از جانب برخی کشورهای غربی مانند امریکا است، اقلامی که در حال ارسال به کشور دیگری بوده اند.

ضمن اینکه دولت های غربی عملا در راستای ترجیح منافع خود اقدامات بشر دوستانه را کنار گذاشته اند و از در اختیار قرار دادن اقلام پزشکی حتی به شرکا و متحدان خود خودداری می کنند، کما اینکه در اروپا چندین مورد مصادره اقلام پزشکی که به مقصد کشور دیگری رهسپار بوده اند در کشور محل ترانزیت این اقلام رخ داده است.

با این حال آمریکا در این زمینه رکورددار است. از جمله دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با استناد به قانون تولید در زمان جنگ به شرکت 3ام تولیدکننده ماسک‌های تنفسی دستور داده که صادرات ماسک را متوقف کند.

ترامپ روز جمعه 3 آوریل گفت که با استناد به اختیارات قانونی خود مصوب در قانون کنترل تولید در زمان جنگ، تلاش کرده که پاسخگوی نیازهای داخلی ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد.

وی تاکید کرد: ما به این اقلام برای مصرف داخلی نیاز فوری داریم. شرکت 3ام می‌گوید، دونالد ترامپ با استفاده از قانون کنترل تولید در زمان جنگ که در دهه 1950 و زمان جنگ آمریکا با کره مصوب شده بود به این شرکت دستور داده که همه صادرات خود را متوقف کند.

دستور ترامپ باعث ایجاد مشکلات زیادی برای سایر کشورهای درگیر کرونا به ویژه در اروپا شده است.

به گفته مقامات آلمانی با دستور دونالد ترامپ به شرکت 3ام، دویست هزار ماسک سفارش پلیس برلین در بانکوک و پیش از بارگیری به سوی آلمان، متوقف و به سوی آمریکا تغییر مسیر داده است. 

به گفته «آندریاس گیزل»، وزیر داخلی دولت محلی برلین: کج کردن مسیر ماسک‌ها از برلین به سوی آمریکا «مصداق دزدی دریایی مدرن» است.

وی به دولت ترامپ توصیه کرد که به قوانین بین‌المللی تجارت احترام بگذارد.

در روزهای اخیر برخی کشورهای اروپایی از خرید و تغییر مسیر سفارشات‌ خود به سوی آمریکا گله کرده‌اند.

برای مثال در فرانسه، یکی از مقامات محلی گفته برای خرید یک محموله ماسک با مشکل روبرو شده زیرا ماسک‌های مورد نظر او را یک خریدار آمریکایی به سه برابر قیمت خریداری کرده و برده است.

 به گفته «والری پرسی»، فرماندار ناحیه ایل-دو-فرانس: تهیه ماسک مانند جستجو و رقابت برای پیدا کردن گنج شده است.

با گسترده‌تر شدن شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، تقاضا برای تهیه اقلام محافظتی چون ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده بسیار بالا رفته است.

در این شرایط آمریکا که خود را سردمدار جهان غرب  می نامد به جای کمک به سایر کشورهای متحد و شریک خود به ویژه در اروپا عملا در راستای شعار نخست آمریکای ترامپ، نه فقط کمکی به آنها نکرده بلکه بر عکس محموله ها و اقلام سفارش داده شده از سوی کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه و ایتالیا را که بشدت درگیر همه گیری کرونا هستند به نفع خود مصادره کرده است.

اکنون مشخص شده که بحث اتحاد و همبستگی فراآتلانتیکی شعاری بیش نیست و به محض اینکه شرایط و منافع واشنگتن اقتضا کند به راحتی همه تعهدات و نیز ارزش های اخلاقی و انسانی را حتی به قیمت جان اتباع دیگر کشورهای شریک و متحد خود  کنار می گذارد.

این رفتار دولت ترامپ صرفا محدود به اروپایی ها نشده بلکه آمریکا حتی کانادا را که از نزدیک ترین هم پیمانان خود محسوب می شود از دریافت کمک ها محروم کرده است.

 شرکت 3ام اعلام کرد که کاخ‌سفید با استفاده از قانون کنترل تولید در زمان جنگ به این کارخانه دستور داده که سفارشات تولید ماسک‌های ان 95 از سوی کانادا و آمریکای لاتین را متوقف کند و اولویت را به سفارشات داخلی که از سوی مرکز فدرال مدیریت بحران (فیما) دریافت می‌کند، بدهد. 

«جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا در واکنش به این مساله با تاکید بر مراودات انسان‌دوستانه و اقتصادی میان دو کشور همسایه گفت که قطع صادرات محصولات پزشکی از آمریکا «اقدامی اشتباه» خواهد بود.

 با این حال دولت ترامپ هیچ توجهی به ملاحظات بشر دوستانه و حتی سیاسی نداشته و صرفا به دنبال منافع خود حتی در زمان همه گیری کرونا است. 

نویسنده: سید رضا میرطاهر

133/118

بیشتر بخوانید:

اعتراض سندرز به کمبود امکانات پزشکی برای مقابله با کرونا

اذعان مکرون به کمبود امکانات بهداشتی در فرانسه

کلیدواژه

کامنت