اردیبهشت 04, 1399 11:43 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تلاش ترامپ برای تنش آفرینی و تهدید صلح و امنیت در خلیج فارس/ تحلیل

پارس تودی- آمریکا با خروج یکجانبه از برجام در مه 2018 سیاست فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفته است.

تحریم‌های اقتصادی بی سابقه و فشارهای واشنگتن موجب افزایش تنش بین دو کشور شده که از جمله پیامدهای آن افزایش تنش ها در تنگه هرمز و خلیج فارس بوده است. آمریکا با افزایش قابل توجه حضور نظامی خود و راه انداختن ائتلاف دریایی عملا در مسیر تنش آفرینی در این حوزه آبی ژئو استراتژیک حرکت می کند.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه 22 آوریل در توییتر نوشت: "من به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده‌ام که اگر قایق‌های توپدار ایرانی‌ برای کشتی‌های ما در دریا مزاحمت ایجاد کردند، به سوی آنها شلیک و همه آنها را منهدم کنند.

"ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا چهارشنبه 15 آوریل با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که قایق‌های سپاه پاسداران مانورهای "خطرناک و تحریک‌کننده‌ای" را در نزدیکی ناوهای آمریکایی در خلیج فارس انجام داده‌اند.

در این بیانیه ذکر شده بود که در همان روز 11 فروند قایق سپاه پاسداران چندین بار به ناوهای آمریکایی نزدیک شده‌اند. نیروی دریایی آمریکا گفته بود که این ناوها در حال انجام مانور مشترکی با چند فروند بالگرد آپاچی در آب‌های بین‌المللی در خلیج فارس بوده‌اند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به جو سازی آمریکا در اطلاعیه‌ای با هالیوودی خواندن روایت نیروی دریایی آمریکا از این ماجرا، تأکید کرد: به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم به مقررات بین‌المللی و پروتکل‌های دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان تمکین و از هرگونه ماجراجویی و روایت‌های جعلی و دروغ پرهیز کنند.

در این بیانیه به اقدامات تهدید آمیز و تنش آفرین و ایجاد مزاحمت و رفتار تحریک‌آمیز ناوهای آمریکایی علیه یک ناو سپاه پاسداران در چندین نوبت اشاره شده است.

با توجه به این رویه خطرناک آمریکایی ها، نیروی دریایی سپاه برای پیشگیری از ادامه رفتارهای غیرقانونی، غیرحرفه‌ای، خطرناک و حتی ماجراجویانه ناوهای آمریکایی و نیز تحکیم امنیت تردد شناورهای خودی و مقابله با قاچاق سوخت، اقدام به افزایش ظرفیت‌ گشت های دریایی خود در خلیج فارس کرد.

در این راستا در15 آوریل 2020 پس از اعلام وضعیت تیراندازی در مناطق تمرینی که از گذشته با مختصات خاص روی نقشه مشخص شده، شناورهای نیروی دریایی سپاه شامل 11 فروند قایق به منطقه اعزام شدند که با ناوهای جنگی آمریکا مواجه شدند و به رغم اقدامات غیرحرفه‌ای و تحریک کننده این ناوها و بی‌توجهی آنها به اخطارها، آنها را مجبور به کنار کشیدن خود از مسیر حرکت شناورهای نیروی دریایی سپاه کردند.

این اقدام نیروی دریایی سپاه نه فقط نشان دهنده اقتدار نظامی و دریایی ایران در پهنه آبی خلیج فارس است بلکه حاکی از عزم سپاه برای مقابله با هرگونه اقدام غیرقانونی و خلاف مقررات دریانوردی از جانب نیروی دریایی آمریکا از جمله سد کردن مسیر ناوها وشناورهای ایرانی است.

ترامپ که در واکنش به اقدام قانونی شناورهای نظامی ایران و تحقیر مجدد ناوهای آمریکایی در خلیج فارس دستور حمله به قایق‌های مسلح ایرانی را داده است، به خوبی از این مساله آگاه است که هرگونه اقدام تحریک آمیز و مسلحانه  نیروی دریایی آمریکا علیه شناورهای ایرانی با واکنش قاطعانه ایران مواجه خواهد شد.

از این رو مقامات آمریکایی در صدد توجیه موضع اخیر ترامپ و تلطیف آن برآمده اند.

"دیوید نورکویست" معاون وزیر دفاع آمریکا با اشاره به توییت ترامپ گفت: رئیس ‌جمهور ترامپ امروز هشدار مهمی به ایرانیان داد. او تنها سعی داشت تاکید کند تمام کشتی‌های ما حق دفاع شخصی دارند. در واقع وی تلاش کرده تا تهدید ترامپ  را به نوعی  یک هشدار ساده قلمداد کند.

ایران همواره بر اصل دفاع از خود در مقابل هر گونه تجاوز و اقدامات تحریک آمیز در عرصه خلیج فارس تاکید و در این راستا با اقدامات تجاوزکارانه آمریکا مقابله کرده که نمونه آن سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک بوده است. در عین حال تهران به واشنگتن درباره هرگونه تبعات اقدامات تحریک آمیز و نیز درگیری نظامی در خلیج فارس هشدار جدی داده است.

نویسنده: میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

ایران هرگز تسلیم تهدید نمی‌شود

موضعگیری منفعلانه ترامپ درمقابل حضور قدرتمند ایران در آبهای خلیج فارس

حضور نظامی متجاوزانه آمریکا در خلیج فارس؛ عامل ناامنی در منطقه/ تحلیل

یادآوری توئیتری ظریف به ادعای سنتکام

ادعای سنتکام؛ شناورهای ایران به ناوهای جنگی آمریکا نزدیک شدند

کلیدواژه

کامنت