اردیبهشت 06, 1399 19:17 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 06, 1399 20:44 Asia/Tehran]

جو بایدن، کاندیدای دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا در صدد جلب آرای لابی ارامنه این کشور از طریق موضوع نسل کشی است.

به گزارش روز شنبه پارس تودی به نقل از رادیو ارمنی برون مرزی صدا وسیما، جو بایدن در تلاش برای جلب آرای لابی ارامنه این کشور وعده داد، در صورت پیروزی در انتخابات و ورودش به کاخ سفید، کشتار ارامنه در سال 1915 از سوی امپراتوری عثمانی را به عنوان "نسل کشی ارامنه" به رسمیت می شناسد.

کاندیدای دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020، درباره کشتار ارامنه افزود، حقایق باید برای نسل های آینده مشخص شود.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا این کشتار را "یکی از بدترین جنایات گسترده قرن بیستم" خوانده بود، با این حال، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق این کشور بر خلاف وعده اش، هرگز حاضر نشد از این کشتار به عنوان "نسل کشی" یاد کند.

مجالس نمایندگان و سنای امریکا سال گذشته قطعنامه به رسمیت شناختن "نسل کشی ارامنه" در سال 1915 را تصویب کردند، اما دولت ترامپ از آن استقبال نکرد.

دولت ترکیه چندی پیش به صراحت اعلام کرده بود استفاده از اصطلاح "نسل کشی" برای کشتار ارامنه، "آینده روابط دوجانبه دو کشور را  به خطر می اندازد."

دیروز جمعه (24 آوریل)، یکصد و پنجمین سالروز کشتار ارامنه توسط امپراطوری عثمانی بود؛ اقدام فجیعی که ارامنه از آن با عنوان "نسل کشی" یاد می کنند.118

بیشتر بخوانید:

انتقاد ترکیه از مواضع آمریکا درباره کشتار ارامنه/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت