اردیبهشت 09, 1399 12:28 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 12:38 Asia/Tehran]
  • تهدید جدید ترامپ علیه چین به بهانه شیوع ویروس کرونا/ تحلیل

پارس تودی- با همه گیری کرونا در جهان، اکنون آمریکا به کانون اصلی شیوع و قربانیان ناشی از این ویروس مرگبار تبدیل شده و از سوی دیگر افزایش انتقادها از نحوه مدیریت دولت واشنگتن در قبال کرونا موجب شده تا «دونالد ترامپ» رییس جمهوری به متهم سازی چین و تهدیدات فزاینده علیه پکن بپردازد.

دونالد ترامپ روز دوشنبه در اظهاراتی تهدید آمیز گفت: "به دلیل شیوع ویروس کرونا جریمه‌هایی را علیه چین وضع خواهیم کرد. هنوز مبلغ نهایی که از چین به دلیل شیوع ویروس کرونا خواهیم گرفت را مشخص نکرده‌ایم، اما چیزی را که خواهیم گرفت بسیار بیشتر از آن چیزی است که آلمان درصدد دستیابی به آن است."

ترامپ در حالی به متهم ساختن و تهدید چین پرداخت که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از مرز یک میلیون نفر گذشته و همچنین بیش از 56 هزار آمریکایی به دلیل ابتلا به بیماری «کووید- 19» جان خود را از دست داده اند.

اکنون یک سوم تعداد مبتلایان در جهان آمریکایی بوده و بیش از یک چهارم آمار جهانی قربانیان این بیماری نیز متعلق به ایالات متحده است. سوء مدیریت دولت ترامپ، این کشور را در راس کشور‌های جهان از لحاظ مبتلایان و جان باختگان ویروس کرونا قرار داده است.

با این حال دونالد ترامپ که سابقه دیرینه ای در فرار از مسئولیت و مقصر جلوه دادن دیگران برای رفع اتهام ازخود دارد، اکنون تلاش می کند تا کارزاری ضد چینی را در جهان غرب به راه بیندازد تا بدین ترتیب پکن را مسئول تمام اتفاقات ناگواری قلمداد کند که اکنون در جهان غرب به ویژه آمریکا در زمینه کرونا در حال وقوع است و پکن را مکلف به پرداخت خسارت هنگفتی نماید.

برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان نیز با ترامپ در زمینه لزوم اخذ خسارت از چین همراه شده اند. این در حالی است که کرونا از طریق کشورهای اروپایی و نه از مسیر چین وارد آمریکا شده و در عین حال برخوردهای نادرست و ناچیز پنداشتن کرونا از سوی ترامپ مسبب وضعیت وخیم گسترش کرونا در ایالات متحده است.

از جمله تحقیقات دانشمندان ژنتیک آمریکا نشان می‌دهد که ویروس کرونا از اروپا و نه از آسیا، به نیویورک انتقال پیدا کرده است. «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا در 21 آوریل با انتقاد از ترامپ به دلیل «شکست کامل» دولت او در اخذ تست از شهروندان این کشور برای تشخیص ابتلای آنها به «کووید- 19» گفت: "ترامپ برای رفع مسئولیت از خود به دلیل مدیریت ضعیف این بحران از تاکتیک‌هایی برای انحراف افکار عمومی و یا توسل به توجیه‌های نادرست استفاده کرده است."

ترامپ در عین حال با چینی نامیدن ویروس کرونا و مسئول دانستن دولت پکن در زمینه گسترش این ویروس، زمینه افزایش خصومت و حتی اعمال خشونت نسبت به چینی تبارهای مقیم آمریکا را فراهم ساخته است. این مساله تا بدان حد جدیت پیدا کرده که چینی تبارها و نیز آسیایی تبارهای ساکن آمریکا به خرید هرچه بیشتر سلاح های سبک برای حفاظت از خود در مقابل اقدامات خشونت آمیز احتمالی شهروندان آمریکایی به خصوص سفید پوستان روی آورده اند.

در واکنش به اتهام زنی های ترامپ، دولت چین روز دوشنبه اتهام انتشار اطلاعات گمراه‌کننده درباره ویروس کرونا را رد و واشنگتن را به پنهان‌کاری در این خصوص متهم کرد. 

وزارت خارجه چین در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: "چین همواره در برابر کارزار اطلاعات گمراه‌کننده ایستادگی می‌کند. ما قربانی اطلاعات گمراه‌کننده‌ایم نه تولیدکننده آن. مطرح کردن اطلاعات گمراه‌کننده و اتهام‌پراکنی به هیچ عنوان به جای همکاری بین‌المللی علیه این بیماری همه‌گیر پیشنهاد نمی‌شود و باید به کل رد شوند."

البته فرافکنی ترامپ در زمینه کرونا منحصر به چین نبوده و وی که در حال حاضر درمعرض انتقادهای گسترده به دلیل برخورد ساده انگارانه با ویروس کرونا و عدم اتخاذ آمادگی های لازم برای مقابله با این بیماری قرار گرفته، سازمان جهانی بهداشت را به تاخیر در اطلاع رسانی به موقع برای کنترل شیوع بیماری کرونا، پنهان کاری و ناکارآمدی عملکرد متهم کرده است.

با این حال این ادعاها خریداری ندارد و مردم آمریکا وی را مسئول اوضاع بحرانی کنونی می دانند. 

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

116

بیشتر بخوانید:

اتهام زنی دوباره ترامپ علیه چین؛ تلاش برای توجیه ناکارآمدی/ تحلیل

سران روسیه و چین اتهام زنی ترامپ علیه پکن را محکوم کردند

 

کلیدواژه