خرداد 10, 1399 11:31 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]

ایران پرس: آمریکا بار دیگر در واکنش به قتل یک شهروند سیاه پوست توسط پلیس به غلیان آمده است.

امیرعلی ابوالفتح- در چهار روز گذشته، شهرهای مختلف امریکا از مینیاپلیس تا نیویورک، از آتلانتا تا هیوستون و از میلواکی تا لس آنجلس شاهد تظاهرات گسترده بوده اند. در برخی از شهرها، درگیری معترضان با پلیس به زخمی شدن افراد منجر شده و در برخی از شهرها نیز آشوب و غارت رخ داده است.

آنچه که این روزها در امریکا می گذرد، صرفا خشم آنی شهروندان به خفه شدن جورج فلوید(1) شهروند سیاه پوست زیر زانوهای پلیس سفیدپوست مینه سوتا نیست؛ بلکه فوران خشم چند صد ساله از نابرابری و تبعیض نهادینه شده در امریکا علیه رنگین پوستان و اقلیت ها در این کشور است. 

اندرو کومو(2)، فرماندار نیویورک می گوید: اتفاقات در مینیاپلیس تنها یک اتفاق جداگانه نیست بلکه فصلی از کتاب «بی عدالتی و نابرابری مداوم» در آمریکا است.

این کتاب، سال ها پیش از تاسیس ایالات متحده با نسل کشی سرخ پوستان و آغاز تجارت برده در مستعمرات انگلیسی در دنیای جدید شروع شد و برای 400 سال با انواع و اقسام ظلم و ستم به اقلیت ها ادامه داشته است. هر بار نیز در پی خشم عمومی از چنین ظلم و ستم هایی، شهروندان امریکایی به خیابان ها می ریزند تا شرایط نامساعد را یک بار برای همیشه تغییر دهند؛ اما هربار، درپی سرکوب نیروهای امنیتی و اقدام عده ای آشوبگر و غارتگر، مبارزات مدنی مردم امریکا به نتیجه مطلوب نمی رسد. 

البته درسال های اخیر به دلیل رشد شبکه های خبری مستقل و فعالیت شهروند-خبرنگاران، امکان اطلاع رسانی گسترده تر و ایجاد همبستگی بیشتر میان معترضان فراهم شده است.

به همین دلیل نیز جنبش اعتراضی «جان سیاهان ارزش دارد» در میان طیف گسترده ای از شهروندان امریکایی از جمله شهروندان سفیدپوست رواج یافته است.

این جنبش در تلاش است به موازات کسب برخی موفقیت های سیاسی از جمله راهیابی سیاهان به برخی مشاغل مهم در امریکا از جمله ریاست جمهوری، شرایط را برای میلیون ها سیاه پوست گرفتار در فقر و نابرابری و تبعیض تغییر دهد.

این هدف از آن جهت اهمیت دارد که قرن ها برده داری و اعمال سیاست های جدایی نژادی، فرهنگ نژادپرستی را در لایه های زیرین اجتماعی در این کشور رواج داده است. بدون تغییر این فرهنگ نژادپرستی در بین مردم امریکا، امکان جلوگیری از قتل سیاهان توسط پلیس های نژادپرست و تبرئه این پلیس های قاتل از سوی قضات نژادپرست وجود نخواهد داشت. 

با این حال، به موازات افزایش مطالبات اجتماعی برای اصلاح رفتارهای نژادپرستانه در امریکا، گروه های نژادپرست در این کشور فعال تر شده اند تا از میراث غمبار تبعیض نژادی در این کشور حراست کنند.

این گروه برای رسیدن به هدف، حتی از زیرگرفتن فعالان ضد نژادپرستی یا شلیک گلوله به سمت معترضان ابایی ندارند.

اقدامات خشونت بار راستگرایان افراطی و نژادپرستان امریکایی در سال های اخیر به دلیل اظهارات دو پهلو و جانبدارانه دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا تشدید شده است؛ تا جایی که حتی پیام رسان توییتر، توییت ترامپ را که تیراندازی به معترضان را مجاز دانسته بود، نقض قوانین این شبکه در ارتباط با ستایش خشونت دانست و امکان ریتوییت کردن و پسند آن را محدود کرد.

به هرحال، حل نشدن معضل عمیق نژادی در امریکا، یک بار دیگر این کشور را دچار ناآرامی های سیاسی- اجتماعی کرده است که با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی در اثر همه گیری ویروس کرونا، مخاطرات جدی تری را متوجه نظم و ثبات اجتماعی در این کشور خواهد کرد.       

1- George Floyd

2- Andrew Cuomo 

بیشتر بخوانید:

تجمع مردم مینیاپولیس آمریکا در اعتراض به قتل جورج سیاه‌پوست

کلیدواژه

کامنت