شهریور 28, 1399 17:56 Asia/Tehran [Updated: شهریور 28, 1399 18:33 Asia/Tehran]
  • واکنش مکزیک به تجاوز و عقیم سازی زنان مهاجر در آمریکا

پس از شکایت برخی از مهاجران مبنی بر تجاوز و عقیم سازی زنان در مراکز بازداشتی در مرز میان آمریکا و مکزیک، دولت مکزیک به صورت رسمی از آمریکا درخواست کرد، نسبت به این موضوع پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت امور خارجه مکزیک از دولت آمریکا خواست تا ضمن ارائه اطلاعات درخصوص شکایات برخی از مهاجران بازداشت شده در مرز دو کشور، در این باره شفاف سازی کند.

برخی از مهاجران اعلام کرده بودند که در مراکز نگهداری و بازداشت مهاجران در مرز آمریکا و مکزیک، زنان عقیم و به آن ها تجاوز می شده است.

بر این اساس وزارت امور خارجه مکزیک روز پنج شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: رسما از مقامات مربوط درخواست شده است تا گزارشی درخصوص رفتارهای احتمالا سهل انگارانه یا نقض کننده حقوق افراد در مراکز نگهداری مهاجران را ارائه کنند؛ هدف از این کار شفاف سازی در خصوص تاثیرات آن بر شهروندان مکزیکی و همچنین اطلاعاتی درباره اتفاقات رخ داده و آشکار سازی دلایل آن است.

بر اساس این بیانیه، در یک مرکز نگهداری و بازداشت در ایالت جورجیا موسوم به «ایروین» بر روی چندین زن هیستروکمی غیرمجاز انجام شده است. همچنین زن مهاجری نیز در مراکزی در ایالت تگزاس مورد تجاوز قرار گرفته است.

به گزارش شبکه تله سور، وزارت امور خارجه مکزیک در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: وزارت امور خارجه ساز و کاری را برای محافظت کنسولی در برابر تخلف های احتمالی که در مراکز نگهداری در آمریکا رخ داده است، به اجرا درمی آورد.

مقامات مکزیکی اذعان داشته اند که کنسولگری مکزیک در شهر "ال پاسو" که شهری مرزی میان دو کشور است، درجریان مسائل مربوط به این قربانی احتمالی تجاوز جنسی و وکیل وی قرار دارد و کلیه حمایت های کنسولی لازم را به وی ارائه می کند.

از سوی دیگر، مقامات دیپلماتیک مکزیک در آتلانتا با سازمانی که درخصوص فرایند عقیم سازی افراد شکایت کرده، در ارتباط هستند. این اقدام بدون توجیه و با اطلاع کامل مدیران مراکز خدمات رسانی به مهاجران و کنترل گمرک های آمریکا صورت گرفته است.

در مرز میان مکزیک و آمریکا علاوه بر مهاجران مکزیکی، از دیگر کشورهای منطقه آمریکای لاتین نیز حضور دارند.

 

کلیدواژه

کامنت