مهر 04, 1399 19:47 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • ادعای وزیر امور خارجه برزیل در خصوص سفر پمپئو

رئیس دستگاه دیپلماسی برزیل، در پاسخ به نمایندگان مجلس سنای این کشور، ارتباط سفر همتای آمریکایی خود را با منافع "دونالد ترامپ" رد و این سفر را در راستای مبارزه با دولت قانونی ونزوئلا عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  "ارنستو آرائوخو"، وزیر امور خارجه برزیل که برای ارائه توضیحات در خصوص سفر "مایک پمپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا به مجلس سنای کشورش رفته بود، حضور همتای آمریکایی خود را در برزیل بر مبنای سیاست های هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برشمرد.

برخی رسانه ها و احزاب مخالف دولت برزیل، پیش تر اعلام کرده بودند سفر اخیر پمپئو به نوعی برای جلب توجه و کسب آرای انتخاباتی برای "دونالد ترامپ"، رئیس جمهوری این کشور است.

آرائوخو با رد این نکته که سفر پمپئو در راستای پیشبرد منافع ترامپ بوده است، مدعی شد: «این گونه نیست. در خصوص شرایط موجود در ونزوئلا، همگرایی بسیاری میان جمهوری خواهان و دموکرات ها وجود دارد. در این باره اختلاف اساسی وجود ندارد».

این مقام برزیلی همچنین ادعا کرد که ایده انجام این سفر از سمت شخص پمپئو بوده است و اطمینان داد که این امر منطقی است؛ چرا که دولت آمریکا مبلغ 64 میلیون دلار به "عملیات پذیرش" اختصاص داده که تضمین کننده تامین غذا، بهداشت، کلاس های آموزش پرتغالی و امنیت پناهندگان ونزوئلایی است که در 13 مرکز در ایالت "رورایما"  واقع در شمال برزیل مستقر هستند.

ونزوئلا در سال های اخیر با فشار حداکثری آمریکا و متحدانش مواجه شده است.

واشنگتن در نظر دارد با تحریم و همراه سازی دیگر کشورهای منطقه آمریکای لاتین دولت قانونی ونزوئلا را سرنگون و حکومتی جدید را به قدرت برساند. مایک پمپئو در سفر اخیر خود به برخی از کشورهای همسایه ونزوئلا، این موضوع را محور اصلی ملاقات با مقامات سیاسی قرار داد.

 

کلیدواژه

کامنت