مهر 21, 1399 16:09 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • سیارک جدید یا زباله فضایی؟ 

ماه گذشته شی آسمانی رصد شد که به سمت زمین حرکت می‌کرد. هرچند محققان تصور می‌کردند این شی، یک سیارک است اما کارشناس ناسا معتقد است در حقیقت یک زباله فضایی و بخشی از یک موشک است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ماه گذشته تلسکوپی در هاوایی سیارکی را رصد و آن را به فهرست خود اضافه کرد،  اما اکنون به نظر می‌رسد سیارک مذکور در حقیقت یک زباله فضایی و مربوط به ماموریک شسکت خورده فرود روی ماه در ۴۵ سال قبل است.

این شی ۲۰۲۰SO نام گرفت و به گفته کارشناسان به سمت زمین حرکت می‌کرد.

طبق اطلاعات موجود، ۲۰۲۰SO حدود ۴ ماه دور زمین مدار می زند و سپس در مارس ۲۰۲۱ میلادی به مدار خود دور خورشید بر می‌گردد.

«پل چوداس» یکی از کارشناسان برتر ناسا در حوزه سیارک‌ها معتقد است این شی فضایی سیارک نیست و در حقیقت بخشی از یک موشک است.

چوداس تخمین می‌زند این شی در حقیقت قسمت اول موشک سنتائور(Centaur) است که در سال ۱۹۶۶ میلادی به طور موفقیت‌آمیز لندر سورویور۲ ناسا را به فضا برد، اما یکی از پیشرانه‌های این لندر از کار افتاد و ابزار مذکور در نهایت روی ماه سقوط کرد.

از سوی دیگر موشک از مدار ماه گذشت و به عنوان یک زباله فضایی وارد مدار خورشید شد از آن زمان تاکنون اثری از موشک رصد نشده بود.

ماه گذشته محققان در هاوایی یک شی فضایی ناشناخته رصد کردند که طول آن ۲۶ فوت تخمین زده می‌شود. موشک قدیمی سنتائور کمتر از ۳۲ فوت بود.//114

بیشتر بخوانید:

آیا «سیارک ND۲۰۲۰» سوم مرداد به زمین برخورد می‌کند؟

کلیدواژه

کامنت