مهر 26, 1399 19:59 Asia/Tehran [Updated: مهر 26, 1399 20:12 Asia/Tehran]
  • تشدید نارضایتی از ترامپ در حزب جمهوری‌خواه آمریکا

ایران پرس- با نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در روز سوم نوامبر، تعداد بیشتری از چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواه، دونالد ترامپ، رییس جمهوری هم حزبی خود را مورد آماج حملات گزنده قرار می‌دهند.

در جدیدترین مورد، سناتور «بن ساس»، در اظهارنظری تند گقت: ترامپ نه فقط خطری برای جمهوریخواهان که خطری برای امریکا به شمار می‌آید. 

«جان کلی»، رییس پیشین ستاد کارکنان کاخ سفید و از مشاوران ارشد ترامپ نیز در توصیف رییس جمهوری آمریکا گفت: عمق فریبکاری وی (ترامپ) برای من بسیار عجیب است. وی ضعیف‌ترین و ناتوان‌ترین فردی است که من در تمام زندگی‌ام دیده‌ام. 

در دهه‌های اخیر کمتر زمانی همچون این روزها، اعضای حزب رییس جمهوری در روزهای نزدیک به انتخابات، رییس جمهوری هم حزبی خود را مورد حمله قرار داده و از وی اعلام برائت کرده‌اند تا جایی که برخی از آنان حتی گفته‌اند که به نامزد حزب رقیب رای خواهند داد.

علل خشم جمهوری‌خواهان از ترامپ

اما علت خشم برخی از چهره‌های سرشناس حزب جمهوری‌خواه از دونالد ترامپ چیست؟

 ترامپ عملکرد بسیار ضعیف و فاجعه‌آمیزی در برابر بزرگ‌ترین بیماری قرن ارائه کرده است تا جایی که مرگ 220 هزار آمریکایی به پای بی‌تدبیری رییس جمهوری جمهوری‌خواه نوشته شده است. همچنین وی به شکل بی‌محابایی در جامعه به شدت ملتهب و قطبی شده آمریکا، تفرقه ایجاد کرده و موجب ظهور جریان‌های راست‌گرای افراطی شده است.

از سوی دیگر ترامپ موجب رنجش و ناراحتی برخی از عمده‌ترین متحدان خارجی دولت امریکا شده است و به جایگاه این کشور در رهبری جهانی لطمات سنگینی وارد کرده است.

نهایتا این که ترامپ همچنان به اظهارنظرهای توهین‌آمیز و تحقیرآمیز علیه چهره‌های سرشناس و نامدار جمهوری‌خواه ادامه می‌دهد و به شکل گسترده‌ای با رسوایی‌های مالی، اخلاقی و سیاسی مواجه است که حمایت از وی می‌تواند به شهرت جمهوری‌خواهان لطمه وارد کند.

برتری دو رقمی بایدن در مقابل ترامپ در نظرسنجی‌ها

در چنین شرایطی، آمارها از اقبال گسترده به جو بایدن، نامزد حزب دموکرات خبر می‌دهند. بایدن سه هفته پیش از انتخابات، از برتری کم سابقه دو رقمی در برابر دونالد ترامپ برخوردار است و سیل کمک‌های مالی به ستاد انتخابات دموکرات‌ها روان است. این وضعیت موجب شده است تا برخی از ایالت‌های مهم جمهوری‌خواهان نظیر ایالت بزرگ تگزاس در آستانه سقوط توسط رای دهندگان دموکرات قرار گیرد.

اکنون به نظر می‌رسد با به صدا در آمدن زنگ خطر، برخی از جمهوری‌خواهان در تلاش هستند پیش از این که خیلی دیر شود، از ترامپ فاصله بگیرند تا در صورت غرق شدن رییس جمهوری جمهوری‌خواه، حزب جمهوری‌خواه به همراه وی به زیر کشیده نشود. این موضوع از آن جهت اهمیت دوچندان یافته است که چشم‌انداز شکست همزمان در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات سنا، در اردوگاه جمهوری‌خواهان خشم و وحشت ایجاد کرده و ترامپ را در معرض انتقادات کم سابقه درون حزبی قرار داده است.

با این حال، مشخص نیست که اعلام برائت برخی از چهره‌های سرشناس حزب جمهوری‌خواه سه هفته پیش از انتخابات، بتواند این حزب را از پیامدهای منفی چهار سال ماجراجویی‌ها و سوء مدیریت‌های دونالد ترامپ رهایی بخشد./114

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

بیشتر بخوانید:

انتقاد تند فائوچی از تبلیغات انتخاباتی ترامپ

مشارکت بیش از 4 میلیون نفر در رای‌گیری‌های زودهنگام انتخابات آمریکا

 

کلیدواژه

کامنت