آبان 10, 1399 17:11 Asia/Tehran [Updated: آبان 10, 1399 17:35 Asia/Tehran]
  • دیوان عالی آمریکا صحنه رویارویی دموکرات ها وجمهوریخواهان

دیوان عالی آمریکا این روزها به صحنه رویارویی دموکرات ها وجمهوریخواهان تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "نانسی پلوسی" رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه از قضات برگزیده جمهوریخواهان در دیوان عالی این کشور خواست خود را از منازعات انتخاباتی کنار بکشند.

پلوسی" خطاب به سه قاضی دیوان عالی آمریکا که از سوی "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری این کشور انتخاب شده‌اند گفت: مداخله شما در روند انتخابات کار را برای رأی‌دهندگان دشوار کرده و ممکن است درگیری‌های بعد از انتخابات را شدت بخشد.

ترامپ نیز روز جمعه در پیامی توییتری به طور جداگانه به دیوان عالی حمله کرد و نوشت: اگر "جو بایدن" نامزد دموکرات‌ ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، قضاتی که به این پیروزی مسخره کمک کرده باشند نه تنها تغییرات سنگین در ترکیب دیوان  بلکه احتمال تحولات اساسی را به آن تحمیل خواهند کرد.

مجلس سنای آمریکا در ماه جاری اکتبر صلاحیت  "ایمی کانی بارت" Amy Coney Barrett، نامزد پیشنهادی ترامپ برای تصدی یکی از کرسی‌های دیوان عالی آمریکا را برخلاف میل دموکرات‌ها تأیید کرد.

دموکرات‌ها معتقد بودند انتخاب قاضی جدید باید بعد از انتخابات صورت گیرد اما ترامپ که بارها درمورد صحت انتخابات تشکیک کرده و امید دارد در صورت شکست، بتواند از طریق ادعای تقلب در انتخابات و کشاندن منازعه به دیوان عالی، دوباره وارد کاخ سفید شود، توانست بارت را پیش از انتخابات به این مقام برساند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جدیدترین اقدام در همین راستا از دادگاه‌های فدرال خواست مانع طولانی شدن شمارش آرا توسط برخی ایالت‌ها شوند. این در حالی است که با توجه به مجزا بودن قوانین ایالتی در آمریکا و شرایط ویژه برگزاری انتخابات امسال، برخی ایالت‌ها قصد دارند آرایی را که بعد از تاریخ سوم نوامبر به دستشان می‌رسد به شرطی که قبل از این تاریخ پست شده باشند، محاسبه کنند.

پیش‌تر دیوان عالی آمریکا درخواست ترامپ برای جلوگیری از دریافت آرای پستی در ایالت های "پنسیلوانیا" و "کارولینای شمالی" پس از پایان مهلت انتخابات را رد کرده بود؛ اما دادگاه فدرال ایالت مینه‌سوتا برنامه این ایالتِ تحت کنترل دموکرات‌ها برای دریافت آرای پستی پس از روز انتخابات را غیرقانونی اعلام کرد.

در همین حال؛ نتایج یک نظرسنجی جدید در آمریکا حاکی از آن است که 75درصد مردم این کشور از  وقوع خشونت‌های انتخاباتی در این کشور نگران هستند.

برخی گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که فارغ از پیروزی "دونالد ترامپ" یا "جو بایدن" در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر، ایالات متحده با درگیری و آشوب خیابانی همراه خواهد شد.

در روزهای اخیر برخی از مقامات دولت فدرال و دولت های ایالتی، از برنامه های خود برای رویارویی با وضعیت بغرنج امنیتی پس از انتخابات خبر داده اند.

تاکید مداوم "دونالد ترامپ"، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر حتمی بودن تقلب در انتخابات سال جاری، فضای روانی نگران کننده ای را در جامعه این کشور ایجاد کرده است.

وی بارها گفته است یا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می شود یا این که در انتخابات تقلب شده است. ارزیابی ها حکایت از آن دارد که گروه کثیری از حامیان ترامپ، شکست رئیس جمهوری آمریکا با تقلب را باور کرده اند. نکته مهم این که بسیاری از این افراد، مسلح نیز هستند و آموزش های نظامی دیده اند.

نتایج اکثر نظرسنجی‌ ها در ماه‌ های اخیر در آمریکا، از پیشتازی "جو بایدن" رقیب دموکرات رئیس جمهوری آمریکا نسبت به ترامپ حکایت دارد./115

آنچه آمریکا را از سقوط نگه داشته قانون نیست، دلار است

افزایش نگرانی‌های امنیتی پس از انتخابات آمریکا

کلیدواژه

کامنت