آذر 01, 1399 17:41 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]
  • تظاهرات گسترده ضد نژادپرستی در برزیل

تظاهرات مردم برزیل در اعتراض به قتل یک شهروند سیاهپوست در این کشور با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، انتشار ویدئویی از قتل یک فرد سیاهپوست توسط نگهبانان امنیتی سوپرمارکتی در شهر «پورتو الگره» در آستانه «روز توجه به سیاهپوستان»، موجی از خشم و اعتراض را در سراسر برزیل به راه انداخت.

تصاویر ویدئویی این فرد به نام «ژائو آلبرتو سیلویرا» Joao Alberto Silveira را نشان می دهد که در مقابل سوپرمارکت «کارفور» بر صورتش مشت زده می شود و همچنین نیروهای امنیتی روی بدنش زانو می زنند.

پس از این حادثه، دهها معترض وارد این سوپرمارکت شدند و به طرفداری از سیاهپوستان شعار دادند. در سائوپائولو نیز معترضان به خیابان ها آمدند و فریاد اعتراض سردادند.

همچنین اعتراضات در برخی از ایالت های برزیل از جمله «ریو دو ژانیرو» به حدی گسترده بود که مردم، برخی از فروشگاه های بزرگ را تخریب کردند.

دو مامور سفیدپوستی که به قتل این فرد متهم هستند، بازداشت شده و به دلیل قتل ناشی از خفگی قربانی و ناتوانی اش در دفاع از خود مورد بازجویی قرار گرفته اند.

ژائو آلبرتو اکنون از سوی مردم برزیل با «جورج فلوید»، مرد سیاه پوست آمریکایی که ماه مه توسط پلیس این کشور کشته شد مقایسه می شود.

کشته شدن فلوید نیز در سراسر آمریکا اعتراضات گسترده ای را ایجاد کرد.

گفتنی است، روز توجه به سیاهپوستان در بسیاری از مناطق برزیل به عنوان روز تعطیل در نظر گرفته و مراسم خاصی در آن برگزار می شود.

117

بیشتر بخوانید:

خانواده فلوید: قاتلان جورج را اعدام کنید!

تجمع مردم مینیاپولیس آمریکا در اعتراض به قتل جورج سیاه‌پوست

کلیدواژه

کامنت