آذر 04, 1399 23:32 Asia/Tehran [Updated: دی 25, 1399 20:41 Asia/Tehran]
  • جو بایدن اولویت‌های سیاست خارجی خود را اعلام کرد/ حامیان برجام در کابینه آینده

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در معرفی برخی از اعضای کابینه خود، گفت دولت آینده آمریکا آماده مقابله با دشمنان، رد نکردن دوستان و ایستادگی برای ارزش‌های آمریکایی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جو بایدن بعدازظهر سه‌شنبه به اتفاق «کامالا هریس»، معاون اول و افرادی همچون «تونی بلینکن» و «جان کری» درباره ویژگی تیم سیاست خارجی خود گفت: این تیم، کشور ما را ایمن و امن نگه خواهند داشت.

وی با بیان اینکه این تیم بازتابی از بازگشت آمریکا است، افزود ایمن کردن آمریکا بدون درگیری‌های نظامی غیر ضروری و مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی از اولویت‌های سیاست خارجی دولت آینده است. 

رئیس جمهور منتخب آمریکا کنترل همه‌گیری کرونا را نیز اولویت نخست در سیاست داخلی عنوان کرد.

بایدن به طور رسمی «تونی بلینکن» را برای وزارت خارجه معرفی کرد. 

بایدن، «آوریل هین» را برای مدیریت اطلاعات ملی آمریکا معرفی کرد و گفت برای نخستین بار، یک زن عهده‌دار این مسئولیت می‌شود.

وی همچنین «الهاندور مایورکاس» را نخستین زن لاتین‌تبار عنوان کرد که قرار است عهده‌دار وزارت امنیت داخلی آمریکا شود. رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفت یکی از وظایف مهم این وزارت‌خانه، بهبود سیستم معیوب مهاجرتی آمریکا است.

وی همچنین «لیندا تاماس گرینفیلد» را سفیر دولت خود در سازمان ملل معرفی کرد.

بایدن، «جیک سالیوان» را به عنوان مشاور عالی امنیت ملی کابینه خود معرفی کرد و گفت سالیوان مشاور ارشد هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق، جزو مذاکره کنندگان مقدماتی برای دستیابی به توافق ایران و همچنین واسطه آتش بس غزه در سال 2012 بود.

بایدن از پست جدید در تیم سیاست خارجی و امنیتی خود خبر داد و اظهار کرد: برای نخستین بار، نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور تغییرات آب و هوایی داریم که با بالاترین سطوح هماهنگ‌کنندگان سیاست‌گذاری تغییرات آب و هوایی در کاخ سفید که در دسامبر اعلام خواهند شد، در ارتباط خواهد بود.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا بر عزم خود برای مقابله با تغییرات آب و هوایی تاکید کرد و افزود من «جان کری»، وزیر خارجه پیشین که برای مذاکرات توافق پاریس کمک کرد، درخواست کردم تا مسئولیت سازمان تغییرات آب و هوایی را بپذیرد تا به این صورت تعهد خودم را به تمام جهان نشان دهم.// 114

بیشتر بخوانید:

بایدن: زمستان تاریکی پیش روی آمریکاست

آغاز روند انتقال قدرت به بایدن/ ترامپ فقط انتقال قدرت را پذیرفت

معرفی رسمی شماری از اعضای کابینه بایدن

پافشاری ترامپ بر نپذیرفتن نتیجه انتخابات/ انتقاد از تشکیل کابینه زودهنگام

سماجت ترامپ در مخالفت با نتیجه انتخابات

 

کلیدواژه