آذر 06, 1399 13:51 Asia/Tehran [Updated: بهمن 04, 1399 11:21 Asia/Tehran]
  • تاکید ونزوئلا بر تقویت روابط راهبردی با ایران

ایران پرس: طی ماه های گذشته همکاری های ایران و ونزوئلا در ابعاد مختلف سیاسی و تجاری تقویت شده است. در این راستا وزیر خارجه ونزوئلا با تاکید به اینکه جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا زمینه های گسترش و توسعه مناسبات تهران و کاراکاس را فراهم کرده اند؛ بر تقویت روابط راهبردی با ایران تاکید کرد.

«خورخه آریزا» وزیر خارجه ونزوئلا گفت: ایران و ونزوئلا با در نظر گرفتن ابعاد توسعه یافتگی دو کشور، دو قدرت به شمار می‌روند که با وجود فاصله جغرافیایی، فراتر از آن چه بتوان تصور کرد، دارای نقاط اشتراک هستند.

ونزوئلا طی سال های اخیر تحت شدید ترین فشارها و تهدیدهای آمریکا قرار گرفته است و مقامات آمریکا همچنان در تلاش هستند با اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی، دولت چپگرای مادورو را از قدرت ساقط و رییس جمهوری وابسته به آمریکا را روی کار آورند.

این تلاش واشنگتن در حالی است که مادورو با حمایت ونزوئلایی ها و نظامیان این کشور توانسته است شرایط سیاسی را در ونزوئلا آرام نماید. وی همچنین با اعمال سیاست های مختلف اقتصادی و کمک متحدانش، شرایط اقتصادی را نیز در این کشور بهبود بخشیده است. در این راستا، ونزوئلا از ایران نیز به عنوان کشوری که خود زیر فشارهای تحریمی آمریکا قرار دارد اما توانسته است بحران ها را مدیریت کند، کمک خواسته است.

مقامات واشنگتن مدتهاست حربه تحریم های اقتصادی را علیه ایران به کار گرفته اند و تلاش کرده اند تا با افزایش فشارهای اقتصادی، ایران را در تنگنا قرار دهند اما این فشارها نه تنها تاکنون کارساز نبوده بلکه سبب افزایش ظرفیت های داخلی و خوداتکایی شده است.

در این شرایط، همکاری ایران و ونزوئلا به ویژه در بخش اقتصادی، افزایش یافته است. این همکاری ها با اعزام نفتکش های حاوی بنزین از سوی ایران به ونزوئلا برای جبران کمبود سوخت ناشی از تحریم های امریکا علیه ونزوئلا گسترش یافت؛ و به رغم تهدیدات امریکایی ها، این نفتکش ها به آب های ونزوئلا رسیدند و توانستند تا حدی کمبودهای سوختی در این کشور را جبران کنند.

چندی پس از ارسال این محموله ها و به رغم همه مخالفت ها و تهدید های آمریکا و متحدانش، ایران یکی از بزرگترین فروشگاه های عرضه کالا و خدمات در ونزوئلا را به نام «مگاسیس» در شهر کاراکاس افتتاح کرد؛ موضوعی که بار دیگر خشم و نگرانی مقامات آمریکایی را برانگیخت به طوری که  گروهی از نماینده‌های کنگره آمریکا با نگارش نامه ‌ای به «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا درباره گسترش روابط میان ایران و ونزوئلا هشدار دادند.

این موضع گیری ها در حالی است که مقامات ایران و ونزوئلا بر ادامه و توسعه همکاری ها در ابعاد مختلف تاکید دارند.

«کارلوس رون» (Carlos Ron)، معاون وزیر خارجه ونزوئلا با تاکید بر اینکه تجارت ونزوئلا با ایران و هر کشور دیگر در راستای حق حاکمیت این کشور و معیارهای قانونی است، گفت: موضوعی  که تمام جهان باید نگران آن باشد، نادیده گرفته شدن قوانین بین‌المللی به ویژه سیستم شورای امنیت سازمان ملل از سوی دولت آمریکا است.

به نظر می رسد با توجه به تحریم های گسترده آمریکا علیه دو کشور ایران و ونزوئلا، گسترش همکاری ها میان دو کشور نه تنها گامی برای حل مشکلات و استحکام روابط تلقی می شود بلکه نشان دهنده بیش از پیش شکست سیاست های تحریمی آمریکا است.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

118

بیشتر بخوانید: 

ایران و نزوئلا در مسیر تقویت روابط راهبردی 

کلیدواژه