آذر 13, 1399 06:01 Asia/Tehran [Updated: آذر 13, 1399 06:06 Asia/Tehran]
  • تصویب 5 قطعنامه در حمایت از

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، 5 قطعنامه در حمایت از فلسطین و جولان سوریه تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در جلسه چهارشنبه شب مجمع عمومی سازمان ملل که به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم مظلوم فلسطین (29 نوامبر) برگزار شد، 5 قطعنامه پیشنهادی در حمایت از فلسطین و جولان سوریه تصویب شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب این 5 قطعنامه، مخالفت خود را با اقدامات اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

در قطعنامه نخست که مربوط به جولان اشغالی سوریه بود، تاکید شده است، جولان از سال 1967 توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است.

این قطعنامه که با 88 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 62 رأی ممتنع به تصویب رسید از رژیم صهیونیستی می خواهد  هرگونه شهرک‌سازی و ساخت‌وساز  در جولان سوریه را متوقف و از این منطقه خارج شود.

دیگر قطعنامه این نشست، «کمیته اجرای حقوق غیرقابل انکار مردم فلسطین» بود که با 91 رأی موافق، 17 رأی مخالف و 54 رأی ممتنع تصویب شد.

این قطعنامه با تاکید بر مسئولیت دائمی سازمان ملل در قبال مسئله فلسطین تا زمان حل شدن آن، از کمیته اجرای حقوق فلسطینی‌ها می‌خواهد که تمام تلاش‌ها برای احقاق این حقوق را انجام دهد.

قطعنامه سوم، "بخش مخصوص برای حقوق فلسطینی‌ها در دبیرخانه سازمان ملل" بود که با 84 رأی موافق، 25 رأی مخالف و 53 رأی ممتنع تصویب شد.

این قطعنامه خواستار تشکیل بخش مخصوص در دبیرخانه سازمان ملل برای تداوم نظارت بر تحولات مرتبط با مسئله فلسطن، سازمان‌دهی دیدارها و فعالیت‌های بین‌المللی در حمایت از مأموریت کمیته اجرای حقوق فلسطینی‌ها و همچنین تسهیل همکاری با جوامع مدنی در این زمینه شده است.

حل مسالمت آمیز مساله فلسطین، دیگر قطعنامه ای بود که در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.

این قطعنامه با 145 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع به تصویب رسید.

مجمع عمومی سازمان ملل در این قطعنامه، بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی و تمام اقدامات یکجانبه این رژیم با هدف تغییر ترکیب جمعیتی شهر قدس اشغالی و کرانه باختری رودن تاکید کرد.

در این نشست همچنین قطعنامه‌ای برای ایجاد برنامه اطلاعاتی ویژه درخصوص مسئله فلسطین ذیل بخش اطلاعات عمومی در دبیرخانه سازمان ملل تصویب شد.

120

کلیدواژه