دی 24, 1399 13:49 Asia/Tehran [Updated: بهمن 08, 1399 17:11 Asia/Tehran]
  •  جدال در کنگره بر سر برکناری ترامپ

ایران پرس: مجلس نمایندگان آمریکا، هفت روز پیش از پایان دوره قانونی ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، درخواست از معاون وی برای توسل به متمم قانون اساسی برای برکناری رئیس جمهوری آمریکا را به تصویب رساند.

پیش از این رای گیری، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا در نامه ای به «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، مخالفت خود را برای فعالسازی متمم 25 قانون اساسی به منظور برکناری دونالد ترامپ اعلام داشت.

وی در این نامه نوشت: "متمم 25 وسیله ای برای مجازات یا غصب نیست. استناد به متمم بیست و پنجمین بر اساس چنین روشی سبب ایجاد سابقه وحشتناکی می شود."

با این حال، در فضای خشم آلود از حمله طرفداران ترامپ به کنگره در ششم ژانویه، مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها سرانجام مصوبه درخواست از معاون رئیس جمهوری برای برکناری ترامپ را به تصویب رساندند. این مصوبه، راه را برای تصویب لایحه استیضاح دونالد ترامپ باز می کند. 

قرار است لایحه استیضاح ترامپ روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود. در متن منتشر شده این لایحه، اتهامات متعددی متوجه ترامپ شده است که از جمله، یکی از این اتهامات، شورش علیه دولت فدرال است که به متمم 14 قانون اساسی اشاره دارد.

این متمم که بعد از پایان جنگ داخلی به تصویب رسید، هر مقام سوگند خورده آمریکایی را که مرتکب شورش علیه دولت فدرال شده باشد، از تصدی مقامات دولتی در آینده محروم می سازد.

در حال حاضر ترامپ متهم است که با سخنرانی تند خود در روز ششم ژانویه در مقابل کاخ سفید، جمعیت هیجان زده را به حمله به کنگره تشویق کرده است. این سخنرانی تشویق به آشوب و ترغیب هواداران به حمله به کنگره قلمداد شده است. 

سناتور «میچ مک کانل»، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنا می گوید: "ترامپ تخلفاتی مرتکب شده است که باید محاکمه شود."

کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا نیز اعلام کرد: "سخنرانی ترامپ در روز ششم ژانویه در مقابل کاخ سفید موجب شد طرفداران او فکر کنند روند دموکراسی تهدیدی به شمار می آید که باید دخالت کنند."

درصورتی که مجلس نمایندگان اتهامات وارده به ترامپ را وارد تشخیص دهد، وی به نخستین رئیس جمهوری آمریکا بدل خواهد شد که در دوره ریاست جمهوری، دو بار استیضاح می شود.

سال گذشته نیز ترامپ به اتهام تبانی با دولت اوکراین علیه «جو بایدن»، معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در مجلس نمایندگان استیضاح و در سنا محاکمه شد. با این حال، اتهام وارده به وی در آن پرونده، از دید جمهوریخواهان که اکثریت سنا را در اختیار داشتند، مهم قلمداد نشد و ترامپ همچون دو رئیس جمهوری پیشین خود که استیضاح شده بودند، از محکومیت و برکناری در دادگاه سنا رهایی یافت.

شرایط سیاسی آمریکا، علیه ترامپ

اما اکنون، شرایط سیاسی در آمریکا علیه ترامپ وخیم تر شده است. ترامپ به مدت یک سال، نظام انتخاباتی آمریکا را زیر سوال برد و تا پس از حمله به کنگره حاضر نشد صحت انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر سال گذشته را مورد تائید قرار دهد.

ضمن این که با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری وی در بیستم ژانویه، دغدغه جمهوریخواهان برای پرهیز از عزل یک رئیس جمهوری هم حزبی، برطرف خواهد شد. ضمن این که جمهوریخواهان نیز به شدت از وی عصبانی هستند و اگر ترامپ قصد داشته باشد در انتخابات بعدی آمریکا شرکت کند، انسجام و یکپارچگی حزب جمهوریخواه را به خطر خواهد انداخت.

از این رو، چه بسا در نهایت، جمهوریخواهان نیز در دادگاه سنا که تاریخ برگزاری آن هنوز مشخص نیست، علیه رئیس جمهوری پیشین یعنی "دونالد ترامپ" رای به محکومیت دهند.     

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

117

بیشتر بخوانید:

مایک پنس، درخواست رییس مجلس نمایندگان برای برکنار ترامپ نپذیرفت

کلیدواژه