دی 26, 1399 05:10 Asia/Tehran [Updated: دی 26, 1399 05:26 Asia/Tehran]
  • مخالفت آمریکا با درخواست سازمان ملل برای لغو تحریم انصارالله

آمریکا با درخواست سازمان ملل مبنی‌بر عقب‌نشینی آمریکا از درج نام انصارالله یمن در فهرست سازمان‌های تروریستی، مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در حالی که «مارتین گیریفیتس» فرستاده سازمان ملل در یمن و نمایندگان کشورهای دیگر در نشست پنجشنبه شب سازمان ملل با موضوع یمن با محکوم خواندن اقدام آمریکا مبنی‌بر افزودن انصارالله به لیست سیاه و تروریستی نامیدن این جنبش هشدار دادند، آمریکا درخواست سازمان ملل که خواستار عقب‌نشینی از این اقدام شده بود را رد کرد.

گیریفیتس در این نشست با محکوم خواندن این اقدام آمریکا گفت: «تررویستی خواندن انصارالله تمام تلاش‌هایش برای برقرای صلح و آرامش میان طرف‌های درگیر را از بین خواهد برد.»

او همچنین اعلام کرد این اقدام باید به دلیل «نقض حقوق بشر» لغو شود.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه نیز در همین نشست گفت: «تروریستی خواندن انصارالله از سوی واشنگتن بحران انسانی را تشدید می‌کند.»

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گذشته اعلام کرد، این وزارتخانه تصمیم برای قرار دادن نام انصارالله در «سازمان تروریستی خارجی» خود را به کنگره ابلاغ کرده است.

اظهارات پمپئو با واکنش های گسترده یمنی ها و کشورها، شخصیت ها و گروههای غیر یمنی مواجه شد.

تصمیم آمریکا مبنی بر تروریستی دانستن جنبش انصارالله در حالی اتخاذ می‌شود که عربستان و امارات از سال 2015 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا و بریتانیا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کردند.

این تجاوز نظامی تاکنون جز کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی و همچنین آواره کردن میلیون‌ها نفر از شهروندان محروم و ویرانی زیرساخت‌ها و قحطی و گرسنگی و شیوع بیماری‌های واگیردار در این کشور، نتیجه‌ای برای متجاوزان به همراه نداشته است.125

کلیدواژه