بهمن 08, 1399 05:02 Asia/Tehran [Updated: بهمن 08, 1399 05:04 Asia/Tehran]
  • رایزنی تلفنی بایدن و پوتین

«جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا در نخستین تماس تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود، درباره موضوعات مختلفی از جمله پیمان "استارت جدید" با وی رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن و پوتین روزسه‌شنبه در این تماس تلفنی درباره پیمان استارت نو، پرونده ناوالنی و افغانستان رایزنی کرده‌اند.

منابع مطلع از این مکالمه که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند: «بایدن به دنبال حفظ دیپلماسی با روسیه بوده و اشتیاق خود از تمدید پیمان استارت جدید را ابزار کرده است.»

آن‌ها همچنین اعلام کردند: «بایدن در این مکالمه تلفنی برعکس همتایان پیشین خود از تنظیم مجدد روابط صحبتی به میان نیاورده و تنها گفته می‌خواهد اختلافات را با این کشور کنار بگذارد.»

مقامات دولت بایدن اعلام کردند هفته گذشته مسکو درخواست این تماس تلفنی را داده است. بایدن نیز در آن زمان موافقت کرد، اما در نظر داشته ابتدا کابینه خود را آماده و پیش از آن با مقامات اروپایی نیز تبادل نظر کند.

دولت جدید آمریکا هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد پیمان توافق کاهش تسلیحات استراتژیک دو جانبه میان آمریکا و روسیه موسوم به «استارت جدید» را به مدت 5 سال دیگر تمدید کند.

این پیمان،  در ماه فوریه 2021 منقضی می‌شود. 

بر اساس پیمان "استارت جدید" که سال 2010 میان روسیه و آمریکا منعقد شد، دو کشور توافق کردند تعداد کلاهک های هسته ای راهبردی خود را به 1550 فروند مستقر بر روی حداکثر هفتصد موشک بالستیک قاره پیما و بمب افکن راهبردی محدود کنند.

پیمان "استارت جدید"، جایگزین معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به "استارت" است که در سال 1991 منعقد و در دسامبر 2009 منقضی شد.125